Jakie auta Polacy sprowadzają z USA?

Okazuje się, że Europa, a szczególnie sąsiadujące z nami Niemcy nie są jedynym miejscem, z którego Polacy importują auta używane. Cały czas mocną pozycję odnotowuje Ameryka Północna ze Stanami Zjednoczonymi na czele. W tym przypadku charakterystyka sprowadzanych aut zdecydowanie różni się od tych, które importujemy z krajów Unii Europejskiej.
Jakie auta Polacy sprowadzają z USA?
materiały prasowe
22.01.2021

W zeszłym roku do Polski ściągnięto ze Stanów Zjednoczonych 33 367 samochodów. To o jeden procent więcej niż w 2019 r. Auta, które importuje za oceanu są młodsze (średnio 8 lat) od tych kupowanych w Europie (średnio 12 lat). Dodatkowo większość sprowadzanych samochodów z USA ma silnik o pojemności powyżej 3 litrów (35,1 proc.). Ponad 98 proc. aut z Ameryki Północnej ma jednostki benzynowe, które są średnio zdecydowanie mocniejsze od pojazdów importowanych z Unii Europejskiej - podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

Co ciekawe 1 proc. wszystkich sprowadzanych aut zza oceanu stanowią “elektryki”. Może nie jest to zawrotna wartość, ale w przypadku innych krajów jest to zaledwie 0,1 proc. Wpływ na większy import aut elektrycznych z USA może mieć większa popularyzacja m.in. rodzimej marki Tesla.

Marką numer w przypadku importu aut z USA jest Ford - 5650 sprowadzonych samochodów. O dziwo następne miejsce przypadaja kolejno tzw. niemieckiej trójcy - BMW (3 681 szt.), Audi (3012 szt.) i Mercedes (2567 szt.). Na piątym i szóstym miejscu znalazły się typowo amerykańskie marki Dodge (2023 szt.) i Jeep (1732 szt.). Topową dziesiątkę zamyka Volkswagen z wynikiem 1151 sprowadzonych aut.

Sytuacja inaczej wygląda, kiedy przyjrzymy się, jakie dokładnie modele są importowe. Podium należy do Forda. Najchętniej importowanym modelem amerykańskiego producenta był kultowy Mustang (1531 szt.), później Ford Fusion (1088 szt.) odpowiednik Mondeo. Na trzecim miejscu wylądował Ford Escape (1088 szt.) u nas znany jako Ford Kuga. Czwarte i piąte miejsce przypadło kolejno BMW serii 3 (1007 szt.) oraz Chryslerowi Voyager (890 szt.), a dziesiąte miejsce należy do Audi A4 (516 szt.)

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
eryk (Ocena: 5) 26.01.2021 12:59
Pytanie tylko, po co w dzisiejszych czasach sprowadzać auta z zagranicy, a zwłaszcza z USA, kiedy w Polsce można kupić dobry samochód z pewnego źródła. Nowoczesne, kilkuletnie auta w dobrej kondycji można kupić od firm leasingowych. Mam na myśli samochody pokontraktowe - mają pewną przeszłość, pełną dokumentację, były serwisowane. Na taki wozie można bardziej polegać niż na takim sprowadzanym.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie