Kontrolują kierowców nie przestrzegając przepisów. Policja na cenzurowanym

Coraz więcej osób czy instytucji zaczyna doceniać nową technologię, która jest prawie na każdym kroku. Dlatego nie dziwi fakt, że jedno z nowoczesnych urządzeń trafiło do krakowskiej policji, która zaczyna z niego korzystać.
Kontrolują kierowców nie przestrzegając przepisów. Policja na cenzurowanym
Policja.pl
22.01.2021

W ubiegłym roku krakowscy policjanci dostali drona DJI Matrice 210 V2. Obecnie funkcjonariusze są po szkoleniach i egzaminach, które uprawniają ich do do lotów tym bezzałogowcem.

DJI Matrice 210 V2 to dron klasy profesjonalnej. Waży blisko 5 kilogramów i może wznieść się na pułap 3 kilometrów. Dodatkowo jest w stanie odlecieć w dobrych warunkach od operatora na dystans 5 km. Dron w swoim wyposażeniu posiada m.in. kamerę na podczerwień.

Opisany bezzałogowiec ma być nową bronią krakowskiej policji do nagrywania i namierzania niebezpiecznych manewrów w okolicach przejść dla pieszych. Policjanci są w stanie w kilka minut zatrzymać nagranego pirata drogowego. Małopolscy funkcjonariusze zaczęli aktywnie korzystać z drona DJI Matrice 210 V2.

Jak zauważa Interia Motoryzacja policyjne loty nie są widoczne w aplikacji DroneRadar. Z kolei zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, należy zgłaszać w tej aplikacji wszystkie loty, co zwiększa bezpieczeństwo. Użytkownicy, czy raczej piloci wiedzą kto jeszcze jest w przestrzeni powietrznej, co tyczy się również lotów załogowych statków powietrznych.

Policja twierdzi, że nie ma obowiązku zgłaszania swoich lotów w DroneRadar. Tyle tylko, że ten system o nazwie PansaUTM nie przewiduje wyjątków dla funkcjonariuszy. Wszyscy operatorzy mają mieć świadomość obecności innego drona w pobliżu - zauważa Interia Motoryzacja.

Drony dają policji sporo możliwości w kwestii kontrolowania. Mogą za pomocą statków bezzałogowych prowadzić działania poszukiwawczo ratownicze lub przeprowadzić patrol, czyli wyszukiwać piratów drogowych np. jazda na czerwonym świetle czy rozmowa przez telefon komórkowy. Dron może być wykorzystany również do monitorowania tłumu lub analizy miejsca, w którym doszło do przestępstwa.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie