Ten samochód będzie driftować, ale bez kierowcy

Coraz więcej producentów oferuje w swoich samochodach tryb autonomicznej jazdy. Dodatkowo coraz więcej państw pozwala na testowanie aut sterowanych za pomocą komputera. Jak się okazuje naukowcy z Uniwersytetu Stanforda poszli o krok dalej stworzyli bardzo ciekawy projekt.
Ten samochód będzie driftować, ale bez kierowcy
materiały prasowe
21.01.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Jeszcze 10 lat temu mało, kto spodziewał się, że w tak krótkim czasie stworzymy zaawansowane technologicznie auta. W kwestii autonomicznej jazdy nie tylko Tesla, projektuje systemy, które pozwalają na jazdę bez kierowcy.

Naukowcy z Toyota Research Institute oraz Uniwersytetu Stanforda rozpoczęli prace na autonomicznym samochodem, który będzie sam driftował. Obecnie trwają badania nad zakodowaniem w systemie autonomicznej jazdy instynktu profesjonalnego kierowcy driftowego.

Toyota GR Supra będzie posłuży do opracowania samo driftującego auta. Samochód powstał przy współpracy z BMW od którego GR Supra otrzymała m.in.3-litrowy silnik R6 o mocy 340 KM i 500 Nm maksymalnego momentu obrotowego, z której napęd jest przekazywany na tylną oś za pośrednictwem automatycznej skrzyni biegów.

Toyota oprócz stworzenia efektownego auta, które będzie samo driftować, chce również opracować technologię bezpieczeństwa czynnego na nowym poziomie zaawansowania i wprowadzić do szerokiej gamy samochodów nie tylko Toyoty, ale i innych producentów.

– Już od 2008 roku nasze laboratorium inspiruje się umiejętnościami kierowców wyścigowych przy projektowaniu algorytmów dla zautomatyzowanych samochodów, aby były w stanie poradzić sobie w najtrudniejszych sytuacjach na drodze – mówi prof. Chris Gerdes z Dynamic Design Laboratory na Uniwersytecie Stanforda.

Artykuł„Opening New Dimensions: Vehicle Motion Planning and Control using Brakes while Drifting” opublikowany przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda był inspiracją do stworzenia driftującej Toyoty bez kierowcy. W pracy zostały zaprezentowane badania nad driftingiem zelektryfikowanym i zautomatyzowanym prototypem o nazwie Marty, zbudowanym na bazie DeLoreana. Nazwa auta nawiązuje do imienia bohatera filmu „Powrót do przyszłości”.

Polecane wideo

Ten samochód będzie driftować, ale bez kierowcy
Ten samochód będzie driftować, ale bez kierowcy - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie