Spłonęło blisko 230 cennych motocykli. Straty będą liczone w milionach euro

Lista miejsc na świecie, które powinien odwiedzić prawdziwy fan szeroko rozumianej motoryzacji jest spora. Niestety zmniejszyła się ona o cenne i kultowe muzeum, w którym znajdowała się spora kolekcja aut i motocykli.
Spłonęło blisko 230 cennych motocykli. Straty będą liczone w milionach euro
YouTube
19.01.2021

Wczoraj wszyscy fani motoryzacji musieli pożegnać Top Mountain Motorcycle Museum. Wszystko zaczęło się od alarmu przeciwpożarowego, który wezwał strażaków. Drewniane muzeum do czasu przyjazdu służb ratunkowych całe stanęło w ogniu. W akcji wzięło 60 strażaków, którzy po przybyciu główne ograniczali rozprzestrzenianie się pożaru pobliską restaurację i sąsiednie budynki.

Na szczęście nikomu nic się nie stało, lecz niestety muzeum doszczętnie spłonęło. Jak na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Prawdopodobnie żaden eksponat nie przetrwał.

Top Mountain Motorcycle Museum było jednym z ważniejszych punktów na mapie fanów motoryzacji. W kolekcji znajdowało się ponad 250 samochodów, motocykli i motorowerów. Uroku temu miejscu dodawała niecodzienna lokalizacja jak na tego typu obiekt. Muzeum zostało wybudowane u podnóża austriackiej strony przełęczy Timmelsjoch - w pobliżu granicy Austrii i Włoch.

W 2016 roku zostało otwarte przez braci bliźniaków Albana i Attilę Scheiberów, pasjonatów motoryzacji. Łączna powierzchnia muzeum wynosiła 3000 metrów kwadratowych. Najliczniejszą część ekspozycji stanowiły motocykle, których było ok. 230 egzemplarzy takich marek jak BMW, DKW, Ducati, Harley-Davidson, Honda, Indian, Matchless, Megola, Moto Guzzi, Münch, Norton, Triumph, Vincent i Zundapp.

Unikatem w kolekcji był m.in. motorower firmy Laurin&Klement pochodzący z 1905 roku, z której wywodzi się Skoda, oraz Brough Superior z 1939 roku. Fani samochodów mogli podziwiać w Top Mountain Motorcycle Museum - Lotusa 23B, Ferrari California Spider czy Porsche 356 Speedster, którego wartość w zależności od stanu może przekraczać 500 tys. euro.

To wielka strata dla pasjonatów motoryzacji, kultury, ale również i dla architektury. Drewniany budynek muzeum miał bardzo ciekawy wygląd i dobrze komponował się z otaczającymi górami.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie