Jak i gdzie myć auto zimą?

Zima w Polsce coraz bardziej się nasila, więc drogowcy mają coraz więcej pracy, aby zadbać o dobry stan dróg. W styczniu w niektórych miejscach termometry wskazywały poniżej 30 stopni Celsjusza. Dlatego wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy można myć auto zimą?
Jak i gdzie myć auto zimą?
unsplash.com
18.01.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Okres zimowy nie jest najlepszy dla kierowców. Drogi są często posypane solą, środkami chemicznymi czy piachem. Jeśli dodamy do tego topniejący śnieg mamy idealny przepis na bardzo brudne auto. Warto dodać, że jazda w takich warunkach starszym autem, klasykiem, który nie ma odpowiedniego zabezpieczenia przed korozją jest niekorzystna dla jego karoserii.

Wspomniana sól drogowa przyspiesza proces utleniania, czyli korozji.
Dlatego samo mycie auta zimą jest dobre, aby pozbyć się całej mieszanki środków rozsypywanych przez drogowców oraz powstającego w ten sposób błota.

Czy zimą działają myjnie bezdotykowe?

Popularne w naszym kraju myjnie bezdotykowe funkcjonują normalnie, kiedy mamy temperaturę powyżej 0 stopni Celsjusza. Bardzo często przy dużych mrozach zostają zamknięte. Same myjnie dotykowe mają dużą zaletę. Pozwalają strumieniem wody pod ciśnieniem usunąć cały brud, który znajduje się na drogach zimą. Minusem jest brak możliwości natychmiastowego osuszania, co przy “minusowych” temperaturach oznacza zamarzanie wody w różnych zakamarkach. W konsekwencji może to oznaczać np. uszkodzenie uszczelek.

Myjnie automatyczne, które najczęściej spotkamy przy stacjach paliw, szczególnie zimą mogą być niebezpieczne dla karoserii samochodu. Co prawda są wygodne i szybkie. Niestety liczne drobinki piasku znajdujące się na aucie przy kontakcie ze szczotkami nie będą łaskawe dla lakieru. Tego typu mycie nie jest wskazane zwłaszcza zimą, kiedy na ulicach tworzy się tzw. błoto pośniegowe. Myjnie automatyczne działają nawet przy temperaturze -10 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że suszarka w myjni automatycznej nie zapewni całkowitego usunięcia wilgoci.

Czy można myć ręcznie auto zimą?

Najlepszym rozwiązaniem na umycie auta zimą, nawet przy dużym mrozie będzie mycie ręczne. Możemy zrobić to sami w ciepłym pomieszczeniu, jeśli mamy taką możliwość. Dobrym pomysłem będzie również skorzystanie z oferty myjni ręcznych, które wykorzystują ciepłą wodę, dobrze spłukają nasze auto i dokładnie je wysuszą, co jest bardzo istotne, zwłaszcza zimą. Niestety tego typu usługa będzie najdroższa spośród wymienionych, ale najlepsza dla naszego samochodu. Myjnie ręczne bez względu na temperaturę funkcjonują normalnie.

Myjąc auto zimą bardzo ważne jest zabezpieczenie zamków np. zaklejenie taśmą oraz dokładne wysuszenie - szczególnie na krawędziach drzwi czy na uszczelkach.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie