Masz prawo jazdy kat. B? Zyskasz nowe uprawnienia

Wraz z nadejściem 2021 roku kierowców czekają zmiany. Tym razem osoby posiadające prawo jazdy kategorii B mogą być zadowolone. Uprawnienia pozwolą na znacznie więcej niż dotychczas, lecz są pewne dwa wyjątki.
Masz prawo jazdy kat. B? Zyskasz nowe uprawnienia
unsplash.com
15.01.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Jak się okazuje, ten rok może pozytywnie zaskoczyć wszystkich kierowców, którzy mają prawo jazdy kat. B. Według zapowiadanych zmian uprawnienia pozwolą na poprowadzenie znacznie cięższego auta.

Obecnie kat. B umożliwia nam na prowadzenie pojazdu, którego dopuszczalna masa całkowita to maksymalnie 3,5 tony. Jeśli na drodze legislacyjnej wszystko pójdzie “gładko”, to jeszcze w tym roku pojedziemy samochodem do 4,25 tony - posiadając tylko prawo jazdy kat. B, lecz są tutaj pewne wyjątki, a dokładnie dwa.

Już w zeszłym roku Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało zmianę w ustawie o transporcie drogowym. Miała ona zwiększyć uprawnienie posiadaczy wspomnianego wcześniej prawa jazdy kat. B, które jest najbardziej popularne w naszym kraju. Oto zmiany, które proponuje resort:

“Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym” - czytamy w projekcie ustawy.

Wedle projektu posiadając prawo jazdy kat. B będziemy mogli pojechać samochodem cięższym niż 3,5 tony, lecz nie cięższym niż 4,25 t dopuszczalnej masy całkowitej. Auto musi być zasilane paliwami alternatywnymi. W obecnym przypadku do tej grupy kwalifikują się “dostawczaki”, które są pojazdami w pełni elektrycznymi.

Dodatkowo ministerstwo w projekcie wskazuje, że nowe uprawnienia będą dla osób, które mają prawo jazdy kat. B od co najmniej dwóch lat. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, zmiany planowane są na połowę 2021 roku.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
EQV (Ocena: 5) 16.01.2021 09:02
To są akurat bardzo dobre i potrzebne zmiany.
odpowiedz
Polecane dla Ciebie