Koronawirus zmienił trend w cenach samochodów używanych

W tym roku nawet import aut używanych ucierpiał przez pandemię koronawirusa. Pierwsze miesiące po ogłoszeniu restrykcji były niemal martwe, stąd mniej aut na rynku wtórnym. W ostatnim miesiącu 2020 roku można było zaobserwować ciekawy trend, jeśli chodzi o samochody z drugiej ręki.
Koronawirus zmienił trend w cenach samochodów używanych
pexels.com
14.01.2021

Warto zaznaczyć, że w 2020 roku ściągnęliśmy do Polski o 16 proc. mniej aut niż w 2019 roku. Razem w naszym kraju pojawiło się 848 154 samochodów używanych przywiezionych z zagranicy.

Ostatni miesiąc minionego 2020 roku był bardzo ciekawy, jeśli chodzi o rynek samochodów używanych. W porównaniu z listopadem Średnia cena oferowanych aut wzrosła do 21 tys. zł. W ten sposób ceny wzrosły o 1,1 tys. zł. Warto dodać, że liczba ogłoszeń w internecie czy ofert w autokomisach i u dealerów samochodów używanych zmniejszyła się do 217,7 tys., czyli o 12,5 ty w porównaniu do listopada 2020 roku.

Najpopularniejszym autem oferowanym na rynku wtórnym jest Opel Astra, drugie miejsce zajmuje Audi A4, które z kolei zajmuje pierwsze miejsce wśród importowanych aut do Polski. Szukając samochodu używanego, znajdziemy również sporo ofert BMW serii 3, Volkswagena Golfa i Passata oraz Forda Focusa.

Jak się okazuje średni przebieg aut używanych w Polsce to 175 tys. kilometrów, z kolei średni wiek to dokładnie 11,3 lat. Według firmy AAA Auto, która posiada sieć autokomisów grudzień 2020 roku to początek tendencji wzrostowej cen w sektorze samochodów używanych. Jest to związane z rosnącym popytem, lecz mniejszą dostępnością przez pandemię koronawirusa.

– Wszystko wskazuje na to, że sytuacja ekonomiczna ludzi może się pogorszyć. Z doświadczenia kryzysu gospodarczego sprzed dziesięciu lat wiemy, że takie warunki przeważnie oznaczają większy popyt na używane samochody – tłumaczy Karolina Topolova, dyrektor generalna Aures Holdings, zarządzającego siecią autokomisów AAA Auto.

Jest to o tyle zaskakująca tendencja, że zwykle ceny w grudniu powinny iść w dół. Samochody od kolejnego roku kalendarzowego są niejako starsze o rok, a w Polsce dla wielu osób tzw. rocznik jest istotnym parametrem przy wyborze samochodu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie