261 koni w Yarisie to za mało. GR będzie mocniejszy!

Sportowa Toyota GR Yaris jest ostatnio mocno pożądana. Do auta wielu zachęcają pozytywne opinie - samochód jest świetnym funcarem, którym można jeździć na co dzień. Pomimo krótkiego czasu od debiutu małego hothacha znalazła się firma, która wycisnęła z niego jeszcze więcej.
261 koni w Yarisie to za mało. GR będzie mocniejszy!
materiały prasowe
14.01.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Toyota GR Yaris narobiła wokół siebie dużo szumu, co przełożyło się na duże zainteresowanie. W Polsce 430 egzemplarzy rozeszło się w zaledwie kilka tygodni. Warto dodać, że samochód jest owocem współpracy Toyota Gazoo Racing oraz Tommi Mäkinen Racing, a na jej bazie powstanie nowa Toyota Yaris WRC.

Standardowo samochód ma 261 KM, co przy masie niespełna 1300 kilogramów powoduje, że samochód może pochwalić się dobrymi osiągami. Taka moc jak widać, nie była wystarczająca dla Iaina Litchfield, którego firma zajmuje się modyfikacjami sportowych samochodów.

Kupił dwa egzemplarze Toyoty GR Yaris i wziął je na swój warsztat. Po modyfikacji oprogramowania sterującego udało się “wycisnąć” z 1,6-litrowego silnika o trzech cylindrach ponad 300 KM i to wszystko bez zbędnego obciążania konstrukcji. Przypomnijmy, że seryjny GR Yaris jest szybkim autem. Pierwszą “setkę” osiągniemy w 5,5 sekundy, a maksymalnie powinniśmy pojechać 230 km/h. Duży wpływ na takie osiągi ma napęd na wszystkie koła.

Litchfield obecnie sprawdza nowy układ wydechowy, który będzie stworzony dla Toyoty GR Yaris oraz zostaną poczynione większe zmiany w silniku. Firma planuje również opracować dla “japońskiego sportowca” klatkę bezpieczeństwa oraz nowy dolot i chce przebudować układ chłodzenia. Auto dostanie również amortyzatory i sprężyny firmy Nitron, które mocno zmienią charakterystykę auta. Ciekawa jak będzie wyglądała cena owych modyfikacji, ponieważ hothatch od Toyoty nie należy do tanich maszyn.

Jeśli jeszcze uda nam się znaleźć Toyotę GR Yaris w salonie powinniśmy przygotować 150-170 tys. Niestety wiele egzemplarzy zostało kupionych również w Polsce, aby po krótkim czasie sprzedać je z zyskiem. Dlatego nie brakuje ofert prawie nowych GR Yarisów za kwoty bliskie 200 tys. zł.

Polecane wideo

261 koni w Yarisie to za mało. GR będzie mocniejszy!
261 koni w Yarisie to za mało. GR będzie mocniejszy! - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie