Koniec z szybką jazdą na autostradzie. Odcinkowy pomiar prędkości prawie gotowy

Dzięki autostradom nasze podróżowanie stało się o wiele szybsze i sprawniejsze. Wielu z nas nie wyobraża sobie do powrotu na drogi krajowe, które mają liczne utrudnienia. Na autostradach czy drogach szybkiego ruchu często lubimy pojechać znacznie szybciej niż pozwalają na to przepisy. GDDKiA znalazło na to rozwiązanie.
Koniec z szybką jazdą na autostradzie. Odcinkowy pomiar prędkości prawie gotowy
fot. GDDKiA
13.01.2021
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Pomysł, a raczej jego efekt nie spodoba się wielu “spieszącym się” kierowcom. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamontowała specjalne urządzenia do odcinkowych pomiarów prędkości. Kamery zostały przymocowane do wysięgników nad jezdnią.

Warto dodać, że urządzenia znalazły się na nowo otwartym odcinku autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową. Znaki, które ostrzegają kierowców o pomiarze prędkości są przekreślone, a to dlatego, że obecnie cały system jest testowany. Prawdopodobnie zacznie normalnie funkcjonować za kilka, najdalej za kilkanaście dni. Wtedy może posypać się wiele mandatów.

Odcinkowy pomiar prędkości znalazł się na nowym fragmencie A1, gdzie obecnie dopuszczalna prędkość wynosi w zależności od miejsca 60 – 70 km/h. Zdecydowana większość kierowców bagatelizuje ten przepis, jadąc ponad 100 km/h. Jak podają drogowcy rekordzista w tym miejscu jechał z prędkością blisko 230 km/h.

Dla poruszających się po nowym fragmencie A1 nie jest to dobra informacja. W przeciwieństwie do fotoradaru, który mierzy prędkość w jednym konkretnym miejscu, tak odcinkowy pomiar prędkości robi to na ustalonym nawet kilku kilometrowym dystansie. Na początku i końcu kontrolowanego odcinka ustawione są kamery rejestrujące poruszające się samochody. System sam zapamiętuje numery rejestracyjne i oblicza czas przejazdu pomiędzy sprawdzanymi punktami, z czego jest wyciągana średnia prędkość. Kierowcy na tym odcinku będą musieli delikatnie obchodzić się pedałem gazu.

Opisywany odcinek A1 cały czas jest modernizowany, a kierowcy też już mają dosyć korków i wolnej jazdy na znajdującej się obok tzw. gierkówce. W tym wypadku odcinkowy pomiar prędkości może być kolejnym sporym i dla niektórych kosztownym utrudnieniem.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie