Spektakularny transport części wiatraka. Nikt jeszcze tego nie robił w taki sposób

Każdy z nas prawdopodobnie poruszając się po polskich czy też europejskich drogach miał okazję widzieć ciężarówki przewożące tzw. gabaryty. Z reguły poruszają się one w asyście pilotów, którzy jadę przed i za TIR-em. Jedna z firm zajmująca się transportem niecodziennych elementów znalazła ciekawy sposób na przewóz łopaty wiatrowej.
Spektakularny transport części wiatraka. Nikt jeszcze tego nie robił w taki sposób
P. Adams Schwertransporte
13.01.2021

Transport nietypowych elementów jest często bardzo dużym przedsięwzięciem. Wymaga od firm transportowych specjalnego przygotowania trasy oraz ekipy. W tego typu zleceniach biorą udział często doświadczeni kierowcy ciężarówek, ponieważ transport wymaga od nich m.in. dużo precyzji. Często tzw. gabaryty wystają poza pas jezdni, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie drogi przez pilotów.

Luksemburska firma P. Adams Schwertransporte przy transporcie 67-metrowej łopaty wiatrowej wpadła na ciekawy pomysł jej dostawy do adresata. Z reguły tego typu element przewozi się poziomo, na specjalnie przygotowanej do tego celu naczepie. Przedsiębiorstwo zajmujące się niecodziennym transportem zdecydowało się na przewóz łopaty wiatrowej pod kątem. Koniec tej części wisiał kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Taki widok został uwieczniony na video nagranym z góry, prawdopodobnie za pomocą drona.

Na umieszczenie łopaty wiatrowej pod kątem umożliwiła jej niska waga. W ten sposób można było przewieść element po ciasnych i krętych drogach. W przypadku klasycznego, poziomego transportu byłoby to niemożliwe.

Teraz ekipa musiała uważać nie tylko na przeszkody w pobliżu drogi, ale również na wysokie budynki czy też drzewa, aby nie zahaczyć elementem od wiatraka. Pomimo sporych rozmiarów łopaty na świecie powstają znacznie dłuższe i potrafią przekroczyć ponad 100 metrów.

Rozwój odnawialnych źródeł energii z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Najwięcej trudu wymaga opisany transport łopat wiatraka, które są produkowane w całości i wymagają specjalistycznego transportu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie