Kanapki i słodycze na autostradach. Kierowców czekają udogodnienia

Często wybierając się w dalszą trasę, poruszamy się samochodem kilka godzin. Coraz częściej na zaplanowanej trasie pojawiają się drogi szybkiego ruchu i autostrady. Dlatego GDDKiA modernizuje tzw. MOP-y. W planach m.in. automaty z kanapkami.
Kanapki i słodycze na autostradach. Kierowców czekają udogodnienia
fot. GDDKiA
12.01.2021

Z każdym rokiem polskie drogi powiększają się o kolejne kilometry autostrad i “ekspresówek”. W tym roku sukcesywnie oddano do użytku kilka odcinków drogi ekspresowej S5, która docelowo ma połączyć Olsztyn, autostradę A1 (węzeł Nowe Marzy) oraz Bydgoszcz, Poznań i Wrocław. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zamierza zabrać się za modernizację miejsc obsługi podróżnych (MOP), tak aby zwiększyć ich komfort.

Na wspomnianych MOP-ach mają pojawić się m.in.automaty sprzedające ze słodyczami, napojami czy kanapkami, tzw. vendingowe. To efekt przeprowadzonej przez GDDKiA ankiety, która została zrealizowana od 30 czerwca do 7 sierpnia 2020 roku. Udział w badaniu wzięło 1665 osób.

Ankietowani wskazują, a dokładnie 91 proc. wskazuje, że na MOP-ie musi mieć toaletę. Drugą potrzebą jest zjedzenia ciepłej przekąski i wypicie ciepłego napoju. Podium zamyka lokalizacja miejsce obsługi podróżnych. Niektórzy kierowcy zwracają, że są w zbyt dużych odległościach.

Dlatego GDDKiA, oprócz wspomnianych automatów, chce wyposażyć MOP-y w miejsca do ładowania pojazdów elektrycznych. Zaplanowana została budowa 40 takich punktów. Przetarg na obsługę i dzierżawę miejsc pod ładowarki odbędzie się I kwartale 2021 roku.

Dodatkowo mają pojawić się urządzenia do odśnieżania pojazdów ciężarowych - będą to rampy lub zautomatyzowany sprzęt. Pierwszymi miejscami, gdzie pojawią się takie udogodnienia to autostrada A1, drogi ekspresowe S3 i S8 oraz na drodze krajowej DK8.

Co więcej, zostanie zaplanowany remont lub rozbudowa istniejących już toalet, tak aby poprawić ich czystość. Nowością mają być tablice informujące o odległości do najbliższego MOP-u i liczbie wolnych miejsc parkingowych. GDDKiA planuje ograniczyć hałasy dochodzące z drogi, ponieważ na m.in. autostradowych parkingach wielu kierowców ciężarówek spędza swoją dłuższą przerwę.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie