Kierowcy nie odmówią przyjęcia mandatów, nawet jeśli mają rację

Nowy Rok to również nowe pomysły na zmiany w obowiązującym prawie. Zaproponowany niedawno projekt nowelizacji Kodeksu postępowania ws. o wykroczenia może spowodować, że nie będzie “ucieczki” przed mandatem. Nawet jeśli według nas jest niesłusznie wystawiony.
Kierowcy nie odmówią przyjęcia mandatów, nawet jeśli mają rację
Fot. Lubuska Policja
11.01.2021

Obecnie, kiedy policja złapie nas na popełnieniu wykroczenia drogowego może dać nam, w niektórych sprawach pouczenie lub wystawić mandat na podstawie taryfikatora, który wedle obowiązującego prawa możemy odmówić. Wtedy sprawa zostanie skierowana do sądu.

Nowy projekt posłów PiS zakłada nowelizację kodeksu postępowania ws. wykroczeń, a dokładniej zostanie zlikwidowana wspomniana wcześniej możliwość odmowy przyjęcia mandatu karnego. Ma to na celu usprawnienie sądów i odciążenie sędziów.

– Projektowana ustawa ma na celu usprawnienie postępowania w sprawach o wykroczenia oraz odciążenie sędziów sądów powszechnych od obowiązków związanych z rozpoznawaniem spraw o wykroczenia, z zachowaniem konstytucyjnej i konwencyjnej gwarancji prawa do sądu w sprawach o wykroczenia. Propozycje zawarte w projekcie odnoszą się do dwóch zasadniczych kwestii: nakładania kar wolnościowych za wykroczenia przez referendarzy sądowych oraz zaskarżania mandatów karnych – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak wskazują autorzy projektu nowelizującego ustawę, obecnie większość spraw wykroczeniowych kończy się prawomocnym wyrokiem skazującym. Dodatkowo podkreślają, że odmowa przyjęcia mandatu przez kierowców ma zwykle charakter impulsywny i nieprzemyślany, przez co są przepełnione takimi sprawami.

Po otrzymaniu mandatu, którego nie można byłoby odmówić - kierowca będzie miał 7 dni, aby przemyśleć sprawę. W tym czasie będzie mógł zaskarżyć mandat w kontekście jego zasadności oraz samej kary.

Po wniesieniu odwołania sąd mógłby wstrzymać wykonanie zaskarżonego mandatu karnego, aż do momentu rozstrzygnięcia sprawy. Pomysł jak na razie jest omawiany w sejmie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie