Najpopularniejszy kolor auta na świecie

Jak się okazuje, w przypadku wyboru koloru samochodu nie jesteśmy indywidualistami, dlatego wiele aut na całym świecie można spotkać w takim samym malowaniu. Ten kolor zajmuje pierwsze miejsce już 10 rok z rzędu.
Najpopularniejszy kolor auta na świecie
unsplash.com
22.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Firma Axalta, która jest wiodącym dostawcą na całym świecie farb płynnych i proszkowych gromadzi dane z krajów, w których produkowane są samochody. W ten sposób tworzy listę najpopularniejszych kolorów używanych do malowania aut.

Zestawienie firma tworzy od 1953 roku i okazuje się, że od dekad najpopularniejszymi kolorami na świecie są biały, szary i czarny. Tegoroczne badania pokazały, że 38 proc. nowych aut jest białych, 19 proc. to samochody czarne, a 15 proc. stanowią auta szare. Warto dodać, że kolor biały triumfuje na pierwszym miejscu już 10 rok z rzędu. Oznacza to, że wymienione kolory stanowią 72 proc. obecnie produkowanych samochodów.

Obecnie kolor srebrny ma tendencję spadkową - stanowi 9 proc., z kolei czarne lakiery pozostają popularne w segmencie aut luksusowych. W USA najpopularniejszymi kolorami są w USA czerwony i niebieski, a w Europie, Japonii i Korei Południowej niebieski zajmuje czwarte miejsce. Kolory spotykane często na autach sportowych, takie jak zielony czy żółty stanowią 1-3 proc. wśród nowo wyprodukowanych aut.

Według przedstawionych danych klienci na całym świecie decydują się na kolor biały, który nie wymaga dopłaty, co często tyczy się niektórych odcieni szarego czy czarnego. Dlatego metalizowane kolory jak srebrny mogą tracić na popularności ze względu na dodatkową opłatę, którą trzeba dodać do kosztu nowego samochodu, chociaż w Indiach taki kolor ma aż 32 proc. aut.

W kwestii bieli przodują Chiny z wynikiem 57 proc. oraz Ameryka Południowa ponad 40 proc. Na tym kontynencie nie ma znaczenia czy chodzi o SUV-a, auto osobowe, ciężarówkę czy pick-up’a wybór w większości pada na biel

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie