Co już wiemy o polskim aucie elektrycznym Izera?

Na razie widzieliśmy tylko prototypowe egzemplarze polskich samochodów elektrycznych Izera. Niedawno producent zdradził również, gdzie i kiedy powstanie fabryka. Plany duże, ale jak na razie wszystko wydaje się być sporym marzeniem.
Co już wiemy o polskim aucie elektrycznym Izera?
fot. GDDKiA/Krzysztof Nalewajko
21.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Samochody marki Izera zostały zaprezentowane pod koniec lipca tego roku. Pomimo wielkich oczekiwań i informacji względem przyszłym polskich samochodów elektrycznych. Sprzedano nam obietnice i marketingowe frazesy.

Poznaliśmy wygląd Izery Hatchback i SUV-a. Nie wiadomo czy to będą finalne nazwy modeli, czy jest to raczej robocze nazewnictwo. Wnętrze tego pierwszego pokazano publiczności, a nawet zrobiono sesję zdjęciową na drodze. Co więcej, z informacji Izery modele nie poddają znacznie odbiegać od wersji produkcyjnej. Nad wyglądem obu modeli pracowali m.in. projektanci z Torino Design - to włoskie włoskie studio stylistyczne, założone 15 lat temu przez Roberto Piattiego, które pracuje z europejskimi i światowymi markami, w tym również z segmentu premium.

Napęd elektryczny ma zapewnić przyspieszenie od 0 do 100 km/h w niecałe 8 sekund, a zasięg wyniesie 400 kilometrów. Co w przypadku elektryków można nazwać akceptowanymi osiągami, ponieważ przyzwyczaił nas one do bardzo dobrych przyspieszeń.

Jak na razie producent podał informację o systemach (dość podstawowych), które znajdują się w Izerze - ESC (system stabilizacji toru jazdy), FCW (ostrzeganie przed zderzeniem), BSW (monitorowanie martwego pola) czy TSR (rozpoznawanie znaków drogowych).

Do tej pory nie poznaliśmy szacunkowej ceny, jaką mogłaby kosztować Izera. Z kolei producent chce mocno “wprowadzić dogodny ratalny system sprzedaży, aby całościowy koszt posiadania samochodu utrzymać na poziomie atrakcyjniejszym niż samochody spalinowe porównywalnej klasy” - informuje ElectroMobility Poland.

Warto dodać, że marka Izera to dzieło firmy ElectroMobility Poland SA, firma założona przez czterech gigantów polskiej energetyki. Powstała w październiku 2016 roku jako inicjatywa czterech polskich koncernów – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA.

Fabryka polskiego auta elektrycznego Izera ma powstać w Jaworznie (woj. śląskie). To spore wsparcie rządowe umożliwi budowę fabryki pod koniec 2021 roku. Produkcja aut ma rozpocząć się w 2024 roku.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie