Czy w sylwestra będzie można jeździć autem po godzinie 19?

Minister zdrowia Adama Niedzielski poinformował, że rząd chce wprowadzić ograniczanie w przemieszczaniu się w sylwestra, co dotknie również mocno kierowców. Jazda samochodem w tym czasie poza kilkoma wyjątkami może skończyć się mandatem.
Czy  w sylwestra będzie można jeździć autem po godzinie 19?
pexels.com
29.12.2020

Po świętach, czyli od 28 grudnia do 17 stycznia będziemy mieli w Polsce tzw. kwarantannę narodową, która wprowadza szereg ograniczeń.Wedle wcześniejszych ustaleń miała obowiązywać dopiero w przypadku kiedy średnia zachorowań na covid-19 przekroczy 27 tysięcy osób. W podanym terminie zostaną zamknięte stoki narciarskie i hotele (z pewnymi wyjątkami) i galerie handlowe. Nadal będą zamknięte lokale gastronomiczne, które będą mogły serwować jedzenie na wynos.

Najwięcej kontrowersji wywołała informacja o zakazie przemieszania się w sylwestra i Nowy Rok. “Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu” - czytamy w rozporządzeniu.

Nowe obostrzenia również w dużym stopniu dotkną zmotoryzowanych oraz mogą znacząco utrudnić nasze “sylwestrowe” plany, lecz są wyjątki, które pozwalają na jazdę autem w ustalonych przez rozporządzenie godziny.

Nasze poruszanie się samochodem będzie usprawiedliwione, jeśli będziemy wykonywać czynności zawodowe lub służbowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jak czytamy w rozporządzeniu - autem pojedziemy również, jeśli nasz cel podróży dotyczy zaspokajaniu niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskanie opieki zdrowotnej lub psychologicznej.

Naszym usprawiedliwieniem będzie również wykonywanie ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu oraz sprawowanie lub uczestniczenie w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Poruszanie się pojazdem w innym celu może skończyć mandatem, lecz nie wiadomo jak policja faktycznie będzie weryfikowała prawdziwy cel naszej podróży. Co ciekawe, w podanych godzinach (21-6) będzie normalnie funkcjonowała komunikacja miejska.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie