Pojadą bulwarówką na Rajd Dakar

Na początku stycznia rusza kolejna edycja Rajdu Dakar, który odbędzie się na terenie Arabii Saudyjskiej. Będą startować również ekipy, które pojadą produkcyjnymi samochodami. Takie auta nieraz możemy zobaczyć np. centrach miast, ale nie na piaszczystych wydmach.
Pojadą bulwarówką na Rajd Dakar
materiały prasowe
18.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Weteranami wśród grupy samochodów produkcyjnych T2, czyli zespół TLC Toyota Auto Body, która ma na koncie 7 zwycięstw. W 2021 roku ekipę będą tworzyć Akira Miura i jego pilot Laurent Lichtleuchter wystartują samochodem nr 340 jako liderzy zespołu. Z kolei samochodem z numerem 345 pojedzie nowy zawodnik w zespole, Ronald Basso, a jego pilotem będzie Jean-Michel Polato. Szefem zespołu został Yuji Kakutani.

Co ciekawe, obie ekipy pojadą produkcyjnymi Toyotami Land Cruiser 200 z silnikiem V8, będą musieli nimi pokonać 7600 km, a to wszystko po drogach Arabii Saudyjskiej.

– Przygotowania do nadchodzącego Rajdu Dakar musiały zostać ograniczone ze względu na nadzwyczajną sytuację spowodowaną pandemią koronawirusa. Mimo to cały zespół pracował bardzo intensywnie nad rozwiązaniem problemów, które ujawniły się podczas poprzedniego rajdu. W tym sezonie jesteśmy jeszcze lepiej przygotowani. Moim zdaniem mamy bardzo duże szanse na zdobycie ósmego z rzędu zwycięstwa w kategorii samochodów produkcyjnych – powiedział szef zespołu TLC Toyota Auto Body, Yuji Kakutani.

Obie ekipy będą poruszać się Land Cruiserem VDJ200, które są jest bliskie seryjnemu egzemplarzowi, jaki możemy kupić w salonie. Pod maskę trafił wysokoprężny silnik V8 o oznaczeniu 1VD-FTV. Z pojemności 4,5 litra generuje 300 KM, a cała moc wszystkie cztery koła trafia za pomocą 6-stopniowej automatycznej skrzyni biegów.

Głównym wyróżnikiem “dakarowego” Land Cruisera jest przystosowanie go do wymogów grupy T2. Dlatego auto otrzymało klatkę bezpieczeństwa, 6-punktowe pasy, zbiorniki paliwa o dużej pojemności i system gaśniczy. Samochód wyposażono również w kute, magnezowe 17-calowe felgi z oponami BF Goodrich Mud-Terrain KM3, dzięki którym LR łatwiej pokona ciężki teren.

Warto dodać, że w 2021 roku Toyota Land Cruiser będzie obchodzić swoje 70-lecie. Dlatego ekipa startująca w Rajdzie Dakar chce przypomnieć o niezawodności tego modelu i jego odporności na trudne warunki.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie