Najszybszy seryjny samochód świata. Trafi do klientów już w 2021 roku

To może być kolejny przełom w kategorii prędkość maksymalna. Bugatti czy Koenigsegg mogą zacząć się bać. Amerykanie stworzyli prawdziwego potwora, którym pojeździmy na zwykłej ulicy. Będzie nazywać się Hennessey Venom F5.
Najszybszy seryjny samochód świata. Trafi do klientów już w 2021 roku
materiały prasowe
16.12.2020

Model Venom F5 powstał z okazji i 30-lecia firmy Hennessey. Nazwa pochodzi od tornad F5, których prędkość wiatru może dochodzić do 512 km/h. Według deklaracji producenta prędkość maksymalna amerykańskiego hipersamochodu ma również przekraczać 500 km/h.

Do osiągnięcia takiej wartości samochód został wyposażony w spory silnik. Pokaźne 1842 KM i 1617 Nm maksymalnego momentu obrotowego generuje 6,6-litrowy silnik V8 z podwójnym doładowaniem. W ten sposób samochód ma się rozpędzić do pierwszej “setki” w mniej niż 3 sekundy, a do 200 km/h w 4,7 sekundy. Cała moc trafi na tylne koła za pomocą 7-stopniowej automatycznej skrzyni biegów.

Venom F5 waży tylko 1360 kilogramów. W dużej mierze dlatego, że w samochodzie użyto wiele komponentów zrobionych z włókna węglowego. W samochodzie jak przystało na tą klasę, jest bardzo zaawansowana aerodynamika, a projekt wnętrza był inspirowany myśliwcami. Z kolei kierowca jest niczym wyjęta z wyścigowych bolidów, chociaż nie zabrakło 9-calowego systemu infotainment Alpine. Posiada nawigację GPS oraz kompatybilność z Android Auto i Apple CarPlay.

Kubełkowe fotele zostały wykonane z włókna węglowego, a na drzwiach znajdziemy amerykańskie akcenty w postaci flagi USA.

Hennessey przeprowadzi niezależny i zweryfikowany test prędkości maksymalnej w Kennedy Space Center NASA. Pas startowy, który wykorzystają do tego celu ma 5,2 km długości i pierwotnie został zaprojektowany dla promu kosmicznego.

Hipersamochód powstanie w zaledwie 24 egzemplarzach. Każda sztuka ma kosztować 2,1 mln dol. (ok. 7,63 mln zł), nie licząc kosztów podatków i transportu. Pierwsze dostawy Hennessey Venom F5 ma rozpocząć się w przyszłym roku.

Polecane wideo

Hennessey Venom F5 - pojedzie ponad 500 km/h
Hennessey Venom F5  - pojedzie ponad 500 km/h - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie