Mercedes rozwija swój drogowy bolid z pomocą mistrza F1

Sezon F1 skończył się w miniony weekend, więc wszystkim fanom pozostaje czekać do przyszłego sezonu, który rozpocznie się w marcu. Jednak niektórzy kierowcy cały czas wykorzystują swoje doświadczenie przy pracy nad samochodami drogowymi.
Mercedes rozwija swój drogowy bolid z pomocą mistrza F1
materiały prasowe
15.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Lewis Hamilton siedmiokrotny mistrz świata w Formule 1 jeszcze nie odwiesił swojego kombinezonu wyścigowego do szafy, aby udać się na zasłużony urlop. Kierowca od kilku lat zaangażowany jest w pomoc przy rozwoju Mercedesa-AMG Project One.

Niemiecki hipersamochód ma prawdopodobnie zadebiutować w przyszłym roku. Zwiastunem tego ma być reklama, która pokazuje Lewisa Hamiltona wskakującego za stery Mercedesa-AMG Project One po zakończonym sezonie w Abu Zabi. Na wideo widać działanie mechanizmów aerodynamicznych w samochodzie oraz słychać donośny dźwięk silnika.

Mercedes-AMG Project One ma być wyposażony w jednostkę pochodzącą z bolidów Mercedesa W06 F1. Oznacza to, że producent zamontuje motor V6 przed tylną osią o pojemności 1,6 litra z turbodoładowaniem. Będzie dodatkowo wspierany czterema silnikami elektrycznymi, napędzanymi przez baterie litowo-jonowe o napięciu 800 V. Według założeń motor ma się “wkręcać” do 11 tys. obrotów. Cały układ napędowy ma generować 2000 KM. W ten sposób hipersamochód powinien przyspieszyć do 200 km/h w 6 sekund. Z kolei prędkość maksymalna ma wynieść 350 km/h.

– Mistrzostwa świata z tym silnikiem zdobyliśmy w 2015 roku i przez długi czas byłem zaangażowany w jego rozwój. Mogłem prowadzić Project One podczas pracy nad filmem do nowej kampanii i jestem bardzo dumny z niezwykłego wysiłku, jaki Mercedes-AMG włożył w ten projekt. Ten samochód jest absolutnie wyjątkowy – podkreśla Lewis Hamilton.

Spekuluje się, że cena Mercedesa-AMG Project wyniesie ponad 10 milionów złotych oraz ma zostać wyprodukowanych mniej niż 300 egzemplarzy. Pierwsze sztuki trafią do klientów nie wcześniej niż pod koniec 2022 roku.

Polecane wideo

Mercedes rozwija swój drogowy bolid z pomocą mistrza F1
Mercedes rozwija swój drogowy bolid z pomocą mistrza F1 - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie