Przetarg za blisko 120 mln złotych. Wojsko odbiera pierwsza auta

Czas na realizację sporego przetargu dla Wojska Polskiego, który dotyczy zakupu aż 648 samochodów ciężarowo-osobowych Ford Ranger XLT z napędem 4X4 i 170-konnym silnikiem diesla. Właśnie dzisiaj odebrano pierwsze 100 sztuk następcy Honkera.
Przetarg za blisko 120 mln złotych. Wojsko odbiera pierwsza auta
Facebook/18 Dywizja Zmechanizowana
15.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

W Warszawie w 2 Regionalnej Bazie Logistycznej odbyła się uroczystość przekazania przez Mariusza Błaszczaka, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej 100 samochodów Ford Ranger XLT - informuje na swoim facebooku 18 Dywizja Zmechanizowana.

Jest to efekt przetargu, który udało się zatwierdzić po kilku latach. Pierwotnie wygrał Nissan NP300 Navara. Dokładnie pod koniec marca podpisano umowę na zakup 498 samochodów ciężarowo-osobowych, z opcją na 150 kolejnych. Wybrano wtedy Nissan Navara w wersji Double Cab z 190-konnym silnikiem i manualną skrzynią biegów z możliwością zabudowy. Cały kontrakt wyniósł wtedy blisko 98,6 mln zł, a brutto ponad 121 mln zł.

Z umowy na zakup Nissana Navary MON zrezygnował po wizycie Donalda Trumpa w Polsce. Powodem miało być zamknięcie fabryki Nissana w Europie. Wtedy zdecydowano się na zakup Fordów Ranger, które według ministerstwa są tańsze o 2,5 mln zł.

– Wielokrotnie odkładano ten proces zakupu samochodów dla Wojska Polskiego, z różnych przyczyn, czasami obiektywnych, czasami, kiedy się temu przypatrywałem, wydawało mi się, że te przyczyny obiektywne nie były, ale fakt jest faktem, że czas Honkerów w Wojsku Polskim odchodzi do historii – podkreślił szef MON.

Otrzymane przez wojsko Fordy Rangery posiadają silnik wysokoprężny 2.0 EcoBlue o mocy 170 KM, który współpracuje z 6-biegową manualną przekładnią. Samochody są wyposażone w napęd 4X4. Dostarczone egzemplarze polakierowane są na kolor grafitowy. Pozostawiono elementy chromowane jak np. sporych rozmiarów grill.

Jazdę w ciężkich warunkach ułatwi wojskowym system kontroli trakcji oraz elektronicznie sterowana blokada mechanizmu różnicowego w tylnym moście. Dodatkowe następcy wysłużonych Honkerów otrzymali stalowe felgi z wkładkami typu run-flat firmy Hutchinson oraz oponami AT BFGoodrich. Pick-up’y dostały również specjalną obudowę skrzyni ładunkowej typu hardtop z trzema otwieranymi pokrywami, mocowania do transportu np. kolejowego oraz hak holowniczy.

MON nie podał dokładnej ceny jednostkowej za Forda Rangera XLT, które zakupiono dla Wojska Polskiego.

Polecane wideo

Fordy Ranger XLT dla Wojska Polskiego
Fordy Ranger XLT dla Wojska Polskiego - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie