Powstanie fabryka Izery. Wiemy gdzie i kto za to zapłaci

Dużo osób myślało, że prezentacja polskich samochodów, a raczej prototypów będzie jedynym przejawem wizji o produkcji Izery. Okazuje się, że zostało wybrane miejsce, gdzie będzie produkowany “elektryk”. Produkcja ma ruszyć w przyszłym roku.
Powstanie fabryka Izery. Wiemy gdzie i kto za to zapłaci
materiały prasowe
15.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Czyżby pomysłodawcy Izery zostali zmotywowani przez ogólnoświatowy trend w kierunku elektromobilności, najwyraźniej tak. Przypomnijmy, że swoją dużą fabrykę pod Berlinem buduje Elon Musk, która będzie produkować akumulatory i samochody elektryczne marki Tesla.

ElectroMobility Poland wybrało lokalizację na fabrykę Izery. Ma ona powstać w Jaworznie w województwie śląskim. To dzisiaj minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, miasta Jaworzna i Lasów Państwowych podpisali w Katowicach memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę fabryki.

Plany zakładają rozpoczęcie prac budowlanych jesienią 2021 roku. Firma informuje, że dzięki inwestycji pracę tutaj znajdzie ok. 15 tys. osób. Produkcja polskich “elektryków” ma rozpocząć się w 2024 roku. Dodajmy, że projekt będzie współfinansowany z budżetu państwa.

– Budowanie lokalnej specjalizacji, generowanie impulsu rozwojowego dla kluczowych branż, kreowanie popytu na nowoczesne usługi oraz technologie, czy transformacja regionów jest rolą państwa. Wiele krajów wspiera kluczowe dla ich gospodarek projekty. Państwo, które myśli perspektywicznie, potrafi dostrzec rynkowe "momentum" i zdefiniować strategiczne obszary umożliwiające rozwój gospodarczy kraju. Takim właśnie jest projekt polskiej marki samochodów elektrycznych – uzasadnia minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

Zlokalizowanie fabryki w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ma pomóc w lepszym rozwoju, ponieważ to tutaj jest 400 nowoczesnych firm, które inwestując blisko 40 mld zł. utworzyły już 80 tys. miejsc pracy. Na terenie strefy cześć firm specjalizuje się w produkcji komponentów dla klientów automotive.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie