Peugeot z 900-konnym silnikiem. Powrót na wyścigi wytrzymałościowe

Peugeot wraca do wyścigów wytrzymałościowych. W 2022 roku planuje wystartować w LeMans. Do tego celu stworzyli mocny bolid, który będzie hybrydą. Dane techniczne robią wrażenie. Francuzi chyba chcą powalczyć o wysokie miejsce.
Peugeot z 900-konnym silnikiem. Powrót na wyścigi wytrzymałościowe
materiały prasowe
14.12.2020

Peugeot cały czas pracuje nad swoim bolidem, wraz z którym nastąpi wielki powrót do wyścigów wytrzymałościowych. Jak na razie Francuzi nie zdradzają za dużo na temat prowadzenia oraz aerodynamiki, która odgrywa ważną rolę w szybkich wyścigach. Chociaż już na pierwszych zdjęciach widać, że pojazd nabrał kształtów i prawdopodobnie jest bliski temu, co zobaczymy w 2022 roku w LeMans.

Za to dużo możemy dowiedzieć się na temat jednostki napędowej, która zostanie użyta w bolidzie Peugeota. Hybrydowy układ napędowy obejmuje 2,6-litrowy silnik benzynowy V6 z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 680 KM. Motor będzie wspierany przez jednostkę elektryczną zamontowaną na przedniej osi zasilanym, która wytwarza 272 KM i zasilana będzie 900-woltowym akumulatorem. Za przeniesienie tak ogromnej mocy będzie odpowiedzialna 7-stopniowa przekładnia.

Układem hybrydowym będzie zarządzał komputer. Wedle przepisów cały czas będzie utrzymywał maksymalną moc na poziomie 680 KM, tak aby nie przekroczyć wymaganych limitów. Wedle regulacji do 120 km/h auto musi być napędzane tylko i wyłącznie silnikiem spalinowym. Oznacza to, że do tej prędkości będzie tylnonapędowe, a powyżej moc będzie przekazywał na wszystkie cztery koła.

Hipersamochód wedle przepisów będzie musiał zostać wyposażony w czujniki monitorujące i przesyłające do FIA poziomy mocy mierzone na wszystkich czterech kołach w czasie rzeczywistym. Dlatego nie ma możliwości, aby bolid miał delikatnie większą moc niż 680 KM. W dużej mierze wykorzystanie energii elektrycznej będzie leżało po stronie kierowcy, przed każdym wyścigiem auto ma być naładowane do pełna.

Dopiero w połowie przyszłego roku Peugeot ma zamiar zacząć testy porównawcze układu napędowego.

Polecane wideo

Peugeot z 900-konnym silnikiem. Powrót na wyścigi wytrzymałościowe
Peugeot z 900-konnym silnikiem. Powrót na wyścigi wytrzymałościowe - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie