Karetka na sygnale będzie zmieniać światła na skrzyżowaniach

Ten system może bardzo pomóc w lepszym funkcjonowaniu służb ratunkowych. Wprowadzenie tego rozwiązania w Rzeszowie spowoduje, że karetki bez problemu dojadą do poszkodowanego czy do szpitala, a strażacy w miejsce, gdzie wystąpił pożar.
Karetka na sygnale będzie zmieniać światła na skrzyżowaniach
WrS.tm.pl/flickr.com
11.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Stolica Podkarpacia jako pierwsze miasto w Polsce uruchomiło technologię priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych. W ten sposób karetka jadącą na sygnale zawsze będzie miała zielone światło. Pomimo licznych praw kierowcy takich pojazdów zawsze muszą podejmować ryzyko oraz konfrontować się licznymi utrudnieniami jak korek czy brak miejsca na poboczu dla innych uczestników ruchu drogowego, co utrudnia zrobienie tzw. korytarza życia.

Technologia opiera się na funkcji Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). Oznacza to, że jeżeli np. karetka czy wóz strażacki będzie miał zainstalowany specjalny nadajnik GPS wywoła tzw. zieloną falę. Wszystko dzięki łączeniu się danego pojazdu uprzywilejowanego z ITS, który przesyła dane do centrum sterowania ruchu drogowego i żąda priorytetowej fazy.

– System został zainstalowany w 42 pojazdach służb ratowniczych – pogotowia, straży pożarnej oraz policji. To pierwsze takie wdrożenie w Polsce, co tylko podkreśla innowacyjność Rzeszowa, w kreowaniu rozwiązań poprawiających jakość funkcjonowania we wszystkich obszarach w mieście – powiedział Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.

W ten sposób karetki i inne samochody na sygnale będą mogły sprawnie zainterweniować w danej sprawie. Normalnie kierowcy takich pojazdów muszą zachować szczególną ostrożność, kiedy jadą na czerwonym świetle np. w trakcie opuszczania skrzyżowań. Zielona fala uniknie również spowolnień i chwilowego stania np. karetki w korku.

Technologia priorytetu dla pojazdów uprzywilejowanych pozwoli to również zwykłym kierowcom na łatwiejsze tworzenie tzw. korytarza życia. Taki system funkcjonuje i bardzo dobrze sprawdza się w niemieckich miastach czy w stolicy Islandii. Z kolei sam system ITS jest obecny w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Białymstoku i Tychach. Prawdopodobnie niedługo również w tych miastach zacznie funkcjonować podobne rozwiązanie.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie