W 20 sekund do 500 km/h. Nowy projekt Bugatti

Bugatti marka z ponad 100-letnią tradycją w budowaniu sportowych i bardzo szybkich samochodów zabiera się za specjalny projekt. Tym razem francuski producent chce zaskoczyć wszystkich. Bugatti Bolide to koncept, który może niedługo ujrzy światło dzienne. Osiągi robią wrażenie.
W 20 sekund do 500 km/h. Nowy projekt Bugatti
materiały prasowe
09.12.2020

Jeśli Bugatti Bolide doczeka się swojej produkcyjnej wersji, może zostać najszybszym samochodem na świecie, dorównując najbardziej wyczynowym pojazdom. Wszystko za sprawą osiągów, które wydają się być nie z tej ziemi.

Do zasilenia Bugatti Bolide posłuży wizytówka marki, czyli jednostka W16 z czterema turbosprężarkami o pojemności 8-litrów. Dzięki licznym modyfikacjom silnik będzie generował 1850 KM. Dodajmy, że masa Bolide wyniesie zaledwie 1240 kg. W sposób “setkę” kierowca francuskiego hipersamochodu powinien zobaczyć po 2,17 sekundy, 200 km/h pojawi się po 4,36 sekundy, 300 km/h po 7,37 sekundy. Gdyby tego było mało, auto ma rozpędzać się do 500 km/h w lekko ponad 20 sekund. Takie przeciążenia zniosą chyba tylko piloci myśliwców.

Oprócz przeciążeń Bugatti Bolide łączy coś jeszcze z lotnictwem. Są to stopy tytanu, które używa się przy budowie samolotów. Wykorzystano je do konstrukcji z włókna węglowego, która musi być wytrzymała. Samochód musi dobrze znosić duże prędkości i szybką jazdę po zakrętach.

– Moc do 1850 KM połączona jest z wagą zaledwie 1240 kilogramów, co daje bezprecedensowy stosunek masy do mocy wynoszący zaledwie 0,67 kilograma na PS. Prowadzenie Bolide jest jak jazda na kuli armatniej – tłumaczy prezes Bugatti, Stephan Winkelmann.

Według wstępnych symulacji - Bugatti Bolide prawdopodobnie będzie mogło zrobić okrążenie na torze Nurburgring Nordschleife w 5 minut i 23,1 sekundy , a Le Mans w w 3: 07.1. Co tłumaczy pojawienie się tzw. mułów testowych na północnej pętli.

Jeśli Bugatti Bolide doczeka się produkcji, będzie absurdalnie drogie. Dla porównania limitowane do jednej sztuki Bugatti La Voiture zostało sprzedane za ponad 64 mln złotych. Kupił je prawdopodobnie piłkarz Cristiano Ronaldo.

Polecane wideo

W 20 sekund do 500 km/h. Nowy projekt Bugatti
W 20 sekund do 500 km/h. Nowy projekt Bugatti - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie