Prawo jednak działa wstecz. Możesz nie zaliczyć przeglądu

Małe tablice rejestracyjne, które zostały wprowadzone na początku lipca 2018 roku, miały być przeznaczone dla samochodów z Ameryki Północnej czy Japonii. Jak się okazało, właściciele zwykłych europejskich aut brali mniejsze rejestracje ze względów estetycznych. Teraz mogą nie przejść badania technicznego.
Prawo jednak działa wstecz. Możesz nie zaliczyć przeglądu
commons.wikimedia.org
08.12.2020

Wprowadzenie małych tablic miało pomóc właścicielom aut ze Stanów Zjednoczonych, Kanady czy Japonii, gdzie stosuje się mniejsze otwory na rejestracje ze względu na ich kształt w tamtych krajach. Niestety w Polsce wiele osób pobrało sobie mniejsze tablice do swoich bardzo nieamerykańskich samochodów. Widziałem na własne oczy Fiata Seicento z małymi “blachami”, różnorakie Audi TDI czy nawet taksówkę Toyotę Prius, która była w europejskiej specyfikacji.

Wiele osób argumentuje wybór mniejszych tablic rejestracyjnych względami estetycznymi. Podobno mniej szpecą i lepiej prezentują się samochodzie. Dla takich osób ustawodawca nie przewidział żadnych kar, aż dotąd. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy z 14 sierpnia 2020 roku Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, określanych wspólnie jako pakiet deregulacyjny.

Dokładnie od 4 grudnia 2020 roku samochody, które mają małą tablicę, ale wnękę przystosowaną pod jej duży wariant, nie przejdą badania technicznego. Tyczy to się również osób, które wożą rejestrację na podszybiu lub całkowicie ją chowają.

– Mam nadzieję, że ukróci to ten proceder. Jeśli komuś taka tablica naprawdę była potrzebna i niezbędna, i pojazd jest przystosowany do tego typu tablic, to jak najbardziej tak [może być zamontowana – przyp. red.]. Natomiast stało się to elementem mody i wyglądało na ulicach nieciekawie–  komentuje kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Ustawodawca nie podał dokładnie, co powinni zrobić właściciele, którzy posiadają małe tablice, a nie należą się im. Najbardziej sensowny wydawałby się ich zwrot i wymiana na normalne, duże.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie