Niektórzy kierowcy z pierwszeństwem do szczepienia przeciw COVID-19

Podczas globalnej pandemii jedną z ważniejszych grup zawodowych stali się kierowcy TIR-ów. To od nich w dużej mierze zależy ciągłość łańcuch dostaw różnorakich towarów. Niektóre organizacje chcą, aby to właśnie TIR-owcy jako jedni z pierwszych zostali zaszczepieni przeciwko koronawirusowi.
Niektórzy kierowcy z pierwszeństwem do szczepienia przeciw COVID-19
unsplash.com
07.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Wiele państw uznało kierowców ciężarówek za tzw. “pracowników kluczowych”. Odgrywają oni ważną rolę w transportowaniu towarów. Pierwszy tzw. lockdown pokazał, że pomimo ciężkiej sytuacji TIR-owcy muszą cały czas pracować, w innym wypadku prawdopodobnie czekałoby nas załamanie światowej gospodarki.

Dlatego Stany Zjednoczone jako pierwszy kraj sugeruje, aby to właśnie kierowcy zawodowi jako jedna z pierwszych grup została poddana szczepieniom na covid-19. Dokładnie 1 grudnia Amerykańskie Stowarzyszenie Transportu Ciężarowego (American Trucking Associations) postanowiło wysłać cztery listy o niemal identycznej treści do prezydenta Donalda Trumpa, prezydenta-elekta Joe Bidena, nowojorskiego gubernatora Andrew Cuomo, przewodniczącego National Governors Association oraz komitetu doradczego CDC ds. szczepień ochronnych - informuje portal ttnews.com.

W liście zwracają uwagę, że w marcu Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencja Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i Infrastruktury stwierdziły, że kierowcy ciężarówek to pracownicy tzw. infrastruktury krytycznej.

– Ponieważ przemysł transportowy jest wezwany do dostarczania szczepionek na terenie całego kraju, konieczne jest, aby kierowcy ciężarówek nadali priorytet dostępowi do szczepionki, aby zminimalizować możliwość opóźnień i zakłóceń w łańcuchu dostaw – powiedział wiceprzewodniczący American Trucking Associations, Bill Sullivan.

Reprezentanci stowarzyszenia, chcą w ten sposób zwrócić uwagę, że to właśnie kierowcy ciężarówek powinni mieć pierwszeństwo w dostępie do szczepień na covid-19, które prawdopodobnie będą również rozwozić. Dla wielu krajów będzie to spore wyzwanie logistyczne.

Również w Europie niektóre środowiska są za szczepieniem TIR-owców w pierwszej kolejności. Z tego powodu w Hiszpanii trwa specjalna kampania. W Unii Europejskiej są pomysły, aby pracodawcy mieli prawo odmowy zatrudnienia kierowcy ciężarówki, jeśli nie będzie zaszczepiony przeciwko covid-19.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie