Kolejne zakupy, tym razem w wojsku. 30 nowych ciężarówek na poligonie

Do Wojska Polskiego przyjechało 30 nowych ciężarówek Volvo FM oraz kilka wywrotek. Wszystkie zostały skonfigurowane pod jazdę szosową, dzięki układowi osi 6×2. W ostatnich tygodniach wiele służb mundurowych odebrało swoje zamówione pojazdy. Jak widać budżet państwa dobrze się trzyma
Kolejne zakupy, tym razem w wojsku. 30 nowych ciężarówek na poligonie
Facebook/Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych
02.12.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Na teren jednostki wojskowej w Pile przyjechało 30 ciężarówek Volvo FM, które jeszcze pachniały nowością. Pojazdy zostały wyposażone m.in. w sprzęt do przyczepy czy kabinę sypialną z dwoma miejscami. Jak informuje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, ciężarówki dostaną układ napędowy osi 6×2. W ten sposób wojsko będzie mogło wykorzystywać nowe nabytki na normalnych drogach. W zależności od wybranego wariantu w wojskowe Volvo FM mogę mieć od 330 do 500 KM mocy.

Flotę wzbogaciły również wywrotki Volvo FM o dużej ładowności. Niestety wojsko nie podzieliło się informacją, ile dokładnie takich pojazdów trafi do służby.

Dodatkowo zakupione przez mundurowych Volvo posiadają ważny certyfikat w zakresie spełniania norm hałasu. Świadczy o tym naklejka “L” na przodzie pojazdu. Co więcej, silniki wojskowych ciężarówek ku uciesze topniejących lodowców spełniają normę emisji spalin Euro 6. W ten sposób wydobywające się spaliny są lepiej oczyszczane.

Wszystkie zamówione Volvo FM zostały pomalowane w charakterystyczne dla wojska ciemnozielone barwy. Za zabudowę ciężarówki odpowiada firma Gniotpol, która znana jest z m.in przerabiania przyczep. Przy odbiorze nowych pojazdów wojskowi zostali przeszkoleni przez ekspertów z Volvo.

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych nie chwali się, ile kosztowała pojedyncza sztuka zamówionego Volvo FM. Wszystko zależy od dokładnej specyfikacji pojazdu, ale można się spodziewać kwoty 400-600 tys. zł za jedną ciężarówkę. Co razem mogło wynieść 12-18 mln zł, lecz są to nasze szacunkowe wyliczenia.

Ostatnio pisaliśmy również o pokaźnych zakupach Straży Granicznej. Służba odebrała pierwszą transzę Jeepów Wrangler Sahara. Razem zamówiono 60 sztuk, uszczupliło to budżet państwa o 14,5 mln zł. Terenówki będą miały wyciągarkę z zestawem zbloczy do samodzielnego wydobywania się z trudnego terenu oraz mocny 272-konny silnik z automatyczną skrzynią biegów.

Polecane wideo

Kolejne zakupy, tym razem w wojsku. 30 nowych ciężarówek na poligonie
Kolejne zakupy, tym razem w wojsku. 30 nowych ciężarówek na poligonie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie