Jak na razie ustawa o elektromobilności z 11 stycznia 2018 roku nie przekonała zbyt wielu osób do zakupu auta elektrycznego. Dzięki niej użytkownicy takich pojazdów mogą za darmo parkować w Strefach Płatnego Parkowania Niestrzeżonego i poruszać się po buspasach. Pod koniec października w Polsce zarejestrowanych było 8278 “elektryków”, według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Rząd podejmuje kolejne działania, aby bardziej zelektryfikować nasz kraj. Stąd w Dzienniku Ustaw opublikowano projekt nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zakłada on ułatwienie montowania stacji do ładowania w budynkach mieszkalnych.
Dodatkowo projekt stref czystego transportu zakłada, że będą one obowiązkowe w miejscowościach pow. 100 tys. mieszkańców. Co ma przełożyć się na większą liczbę “elektryków". Do stref wjadą tylko samochody zasilane paliwem LPG lub energią elektryczną.
Posiadacze pojazdów bezemisyjnych mają zostać zwolnieni z opłat drogowych, jak na razie nie wiadomo czy zapis będzie wiązał z darmowym korzystaniem z płatnych autostrad. Wedle nowego projektu ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych ma zostać wprowadzona taryfa dekowana stacjom paliwa oraz mają zostać zniesienie utrudnienia administracyjne związane z “elektrykami”.
Eksperci wskazują wiele problemów, których nie rozwiązuje nowy projekt ustawy jak chociażby brak zapisków dotyczących elektrycznych aut ciężarowych - nadal są traktowane jak “zwykłe pojazdy spalinowe”. Brak regulacji związanych z rozwojem infrastruktury tankowania wodorem oraz przystosowaniem autostrad do ruchu bezemisyjnego.
Przed wprowadzeniem nowej ustawy o elektromobilności, musi zostać poczyniono szereg prac i konsultacji, aby wprowadzone zmiany rzeczywiście zachęcały do jazdy “elektrykiem”.