Czyżby to koniec Volkswagena Passata w Europie?

Pojawiły się czarne chmury nad Volkswagenem Passatem w Europie. Prawdopodobnie zostanie zaprzestana produkcja Passata w wersji sedan. Ofiarą restrukturyzacji i nowych planów marki z Wolfsburga ma paść również model Arteon.
Czyżby to koniec Volkswagena Passata w Europie?
materiały prasowe
30.11.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Jak podaje Automotive News Europe, kierownictwo Volkswagena chce zaprzestać produkcji Passata. Na pewno na rynku europejskim zabraknie wersji sedan. Od 2023 roku w sprzedaży na Starym Kontynencie ma pozostać VW Passat w odmianie Variant, czyli kombi.

Takie decyzje to skutek ogólnoświatowego trendu SUV-ów, który wypiera w szczególności rodzinne sedany, ale często również auta w nadwoziu kombi. Warto dodać, że decyzję o zaprzestaniu produkcji Passata pojęto wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Passat, który jest mniej zaawansowany technologiczne od wersji europejskiej, ma sporą konkurencję wśród dużych i mocnych sedanów z Japonii. Fabryka w Chattanooga w stanie Tennesse będzie produkować m.in. elektrycznego crossovera ID. 4.

W Europie oprócz rosnących w siłę SUV-ów, klientów VW Passata podbiera również bliźniacza Skoda Superb, która jest tańsza, większa i oferuje niemal identyczną technologię oraz podobną jakość wykonania.

Volkswagen zadecydował, że fabryka w Bratysławie na Słowacji zostanie rozbudowana o nową linię montażową, gdzie będzie produkowany Passat oraz Skoda Superb. Z kolei miejsce produkcji Passata w Emden, będzie przejęte na poczet nowego elektrycznego modelu ID. 4 - tak jak w USA. Według motor1.com raczej następnych generacji nie doczeka się Volkswagen Arteon oraz jego nowa wersja Shooting Brake.

Warto dodać, że w zeszłym roku z linii produkcyjnych w Emden wyjechało 544 tys. Passatów, wliczając w to 30-milionowy egzemplarz wyprodukowany w tej fabryce - podaje AFP.

Obecnie ceny Volkswagena Passata (B8 FL) sedan zaczynają się od lekko ponad 103 tys. zł. Wersja Variant (kombi) jest droższa o 5,5 tys. zł. Zakup stylowego VW Arteona wiąże się z wydatkiem min. 144 590 zł.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie