Mercedes-Benz 600 Pullman - poczuj się jak szef chińskiego MSZ

Jeśli ktoś chciałby poczuć się jak urzędnik wysokiego szczebla lub znana osoba ze świata show-biznesu z lat 60. ma teraz odpowiednią okazję. Na sprzedaż został wystawiony Mercedes 600 Pullman, który należał do ministra chińskiego MZS.
Mercedes-Benz 600 Pullman - poczuj się jak szef chińskiego MSZ
ebay.com
30.11.2020

W jednej z kalifornijskich firm sprzedających samochody - pojawiła się kultowa limuzyna, czyli Mercedes 600 Pullman z 1965 roku. Należał on do Chen Yi, który wstąpił do Partii Komunistycznej, aby w 1949 roku zostać burmistrzem Szanghaju.

Następnie awansował na ministra spraw zagranicznych Chin - na tym stanowisku urzędował w latach 1958-1972. Co ciekawe pojawił się na okładce magazynu Time, który został zatytułowany „Wróg w Azji - minister spraw zagranicznych Czerwonych Chin Chen Yi”.

Mercedes 600 Pullman (W100) był produkowany od 1963 do 1981 roku. Na jego zakup zdecydowało się wiele znanych osób, szczególnie w tamtym okresie jak m.in. Coco Chanel, David Bowie, Eric Clapton czy John Lenon. Autem jeździli również politycy tak Leonid Breżniew, Saddam Hussein czy Mobutu Sese Seko oraz Chen Yi, do którego należał opisywany Mercedes.

Sprzedawana limuzyna ma przebieg wynoszący lekko ponad 21 tys. kilomterów. Dodatkowo dwa lata temu został przeprowadzony pełen serwis w Mercedes-Benz Classic Center w Kalifornii. Chociaż za nim samochód trafił do Stanów Zjednoczonych z Szanghaju, zaliczył jeszcze pobyt w Niemczech, gdzie kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli.

Oferowany Mercedes 600 Pullman to ręcznie budowana i przedłużona wersja normalnego Mercedesa W100. Pod maską znajdziemy specjalny zrobiony na potrzeby tego modelu silnik V8 o pojemności 6,3 litra, który generował 250 KM, co jak ja na tamte czasy było dość dużą mocą.

Niestety luksusowa klasyka jest dość wysoko wyceniona. Za Mercedesa 600 Pullman sprzedawca z Kalifornii żąda 285 tys. dolarów, czyli ok. 1,07 mln złotych. Zakup takiego auta trzeba traktować jako pewną inwestycję, ponieważ samochód będzie już tylko coraz droższy.

Polecane wideo

Mercedes-Benz 600 Pullman - poczuj się jak szef chińskiego MSZ
Mercedes-Benz 600 Pullman - poczuj się jak szef chińskiego MSZ - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie