Nowe samochody elektryczne za 1,5 mln złotych dla Policji

Świętokrzyska Policja idzie z duchem czasu. Do jednostki trafiły nowe samochody elektryczne. Na zakup dziewięciu “elektryków” przeznaczono podnad 1,5 miliona złotych. To nie pierwsze auta tego typu. Komendę w Kielcach od roku wspierają Nissany Leaf.
Nowe samochody elektryczne za 1,5 mln złotych dla Policji
Świętokrzyska Policja
26.11.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Polska Policja jak widać, nie zwalnia tempa, jeśli chodzi o zakupy nowych radiowozów. Świętokrzyski oddział tego organu dostał, aż dziewięć pachnących nowością samochodów - Kia e-Niro

Są w pełni elektryczne samochody, które dysponują całkiem sporą mocą jak na radiowozy. Policjanci z województwa świętokrzyskiego będą mogli bowiem skorzystać z 204 koni mechanicznych. Z kolei naładowana do pełna Kia e-Niro pozwoli na przejechanie 455 kilometrów. Producent deklaruje, że naładowanie do 80 proc. za pomocą szybkiej ładowarki zajmie mniej niż godzinę.

Samochody zostały wyposażone w wiele udogodnień i systemów zwiększających bezpieczeństwo jak m.in. asystent hamowania z 3 trybami: wykrywania aut, pieszych i rowerzystów czy kamerę cofania, które ułatwi parkowanie crossoverem.

Policjanci chcą wykorzystać nowe radiowozy do czynności wykonywanych w mieście, gdzie w razie potrzeby jest większa ilość ładowarek. Dokładnie nowe “elektryki” trafią do komend powiatowych w Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Końskich, Sandomierzu, Skarżyska, Włoszczowy oraz do komendy miasta i wojewódzkiej w Kielcach.

Za dziewięć aut - Kia e-Niro Policja zapłaciła 1 547 586 złotych. Część tej kwoty był współfinansowana przez Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, co stanowiło 612 000 złotych dopłaty. Do samochodu zostały zakupione również stacje ładowanie, które kosztowały ok. 34 tys. zł.

Warto dodać, że pod koniec zeszłego roku Komenda Policji w Kielcach otrzymała cztery w pełni elektryczne Nissany Leaf. Pomimo że samochód wydaje się zwykłym “mieszczuchem” jest całkiem żwawy. Elektryczny motor o mocy 150 KM i generujący 320 Nm momentu obrotowego potrafi rozpędzić Leafa w ok. 8s do pierwszej “setki”.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie