Nie musimy mieć prawa jazdy. Od 5 grudnia pojedziemy bez dokumentów

Obecnie wsiadając za kółko, musimy mieć tylko przy sobie dokument potwierdzający nasze uprawnienia do kierowania danym pojazdem. Od grudnia jazda bez fizycznego prawa jazdy będzie możliwa i nie dostaniemy mandatu.
Nie musimy mieć prawa jazdy. Od 5 grudnia pojedziemy bez dokumentów
unsplash.com
20.11.2020

Jak na razie kierowca nie musi mieć przy sobie podczas kontroli policji dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia o posiadanym ubezpieczeniu OC. Dzięki nowelizacji ustawy Prawo o Ruchu Drogowym oraz niektórych innych ustaw, zwanej też pakietem deregulacyjnym - kierowcy będą mieli ułatwioną codzienność.

Od 5 grudnia nie będzie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy. Oznacza to, że za 3 tygodnie będziemy mogli wsiąść za kółko, nie posiadając żadnych dokumentów przy sobie. Warto pamiętać, że do tego czasu za brak “prawka” może grozić nam mandat w wysokości 50 zł, więc warto jeszcze chwilę ponosić dokument.

Zmiany to również cyfryzacja dokumentów. Prawo jazdy, dowód osobisty i rejestracyjny, polisę OC czy też kartę pojazdu będziemy mogli przechowywać w aplikacji mObywatel na smartfony. Policja również będzie miała wgląd do naszych dokumentów, dzięki bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEPiK) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd. – tłumaczy Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Do połowy tego roku z aplikacji mObywatel korzystało 1 310 924 obywateli Polski i utworzono, aż 7 460 407 kont profilu zaufanego. W przyszłości za pomocą aplikacji mamy mieć możliwość sprawdzenia ilości punktów karnych.

Pakiet deregulacyjny przewiduje szereg zmian. Zniknąć ma m.in. naklejka na przedniej szybie. Dodatkowo tablice rejestracyjne będą mogły przechodzić z właściciela na właściciela, nawet jeśli ten mieszka w innym województwie.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie