Na nowe auto będziemy pracować jeszcze dłużej

W Polsce cały czas zakup nowego aut jest czymś wyjątkowym, ponieważ nie każdego stać na takie przedsięwzięcie finansowe. Na początku roku wystarczyły 30 średnie pensje, aby cieszyć się nowym pojazdy. Dzisiaj trzeba dołożyć kolejne dwie pensje.
Na nowe auto będziemy pracować jeszcze dłużej
unsplash.com
18.11.2020

W okresie od stycznia do września 2020 roku zarejestrowaliśmy o 28 proc. mniej nowych samochodów niż w ubiegłym roku. Po części może to wynikać z pandemii koronawirusa, ale i również ze wzrostem cen aut, które są nieproporcjonalne do podwyżek wynagrodzeń.

Średnio we wrześniu cena nowego samochodu wzrosła o 8 tys. złotych w porównaniu do stycznia, zaś średnie wynagrodzenie zwiększyło się tylko o 63 zł. Według analizy Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, średnia cena za nowe auto we wrześniu 2020 roku wyniosła 123 555 złotych.

W takim wypadku na zakup takiego samochodu trzeba byłoby przeznaczyć 32 średnie pensje, które wg GUS wynoszą 3875,97 zł netto. Na początku roku wystarczyło tylko 30 pensji, ponieważ średnia cena sprzedaży nowego samochodu osobowego wynosiła 115 540 złotych.

Jednym z powodów wyższych cen w salonach samochodowych jest sytuacja związana z koronawirusem, ale nie tylko. Eksperci z SAMAR zauważają, że mają na to wpływ restrykcje dotyczące emisji CO2. Średnią cenę za auto zawyżają coraz to liczniejsze auta hybrydowe czy elektryczne, które są znacznie droższe, a zarazem są odpowiedzią na decyzje UE w sprawie emisji gazów cieplarnianych.

Największe wzrosty cen zanotowano wśród modeli, w których wyeliminowano napęd spalinowy na rzecz elektrycznego. Na pierwszym miejscu jest Skoda Citigo, która podrożała o ponad 120 proc., zaś Smart Forfour i Fortwo odpowiednio o 93 proc. i 71 proc.

– Nabywcy aut osobowych prosto z salonu nie muszą obawiać się wysokich cen ubezpieczenia auta. Niezmiennie od kilku lat towarzystwa oferują im OC w bardzo atrakcyjnej cenie. Z kalkulacji użytkowników naszej porównywarki wynika, że w okresie od stycznia do września 2020 r. średnie ceny polis OC dla właścicieli najnowszych pojazdów (rok produkcji 2020 oraz 2019) obniżyły się o 5 proc. – tłumaczy Tomasz Kroplewski kierownik ds. rozwoju sprzedaży rankomat.pl.

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie