44 lata temu zaprezentowano Range Rovera

17 czerwca 1970 roku, British Leyland Motor Company zaprezentował nową terenówkę. Wóz stał się niezwykle popularny, a dziś jest uważany za prekursora współczesnych SUV-ów.
44 lata temu zaprezentowano Range Rovera
Prosta konstrukcja, niezłe wyposażenie - to musiało się udać. zdj. Land Rover
16.06.2014

Range Rover uważany za pioniera w świecie SUVów, powstał jako auto użytkowe. Miał być bardziej cywilizowaną wersją Land Roverów. Był jednak dość spartańsko wyposażony, a wykończenie wnętrza tworzyw sztucznych miało umożliwić jego szybkie mycie. Popularność auta i głosy klienteli zdecydowały o wprowadzeniu szeregu wyposażenia dodatkowego. Z czasem do wozu zaczęto dodawać wspomaganie kierownicy, tapicerki tekstylne, skórzane, drewniane wykończenie deski czy klimatyzację. Wóz stał się modnym gadżetem, którego właściciel wcale nie musiał korzystać z jego terenowych właściwości.

 

 

Początkowo spartańskie wnętrze z czasem nabrało ogłady i miejskiego sznytu. zdj. Land Rover

 

Pudełkowate nadwozie  skrywało benzynową widlasta ósemkę oraz solidną ramę z zawieszeniami na sprężynach śrubowych, co było w terenowych Roverach nowością. Silnik początkowo miał 3,5 litra pojemności i 135 KM. Pod koniec produkcji urósł do 4,2 litra i generował 200KM. Potem do oferty dołączono  kilka diesli, łącznie z trzylitrowym z turbodoładowaniem. Range'a również składano w systemie CKD w Australii.

 

Mimo "ucywilizowania" Range pierwszej serii (potem nazywany RR Classic) nie stracił swoich wartości terenowych. zdj. Land Rover

 

Pierwsza generacja była produkowana przez 26 lat, zanim definitywnie ustąpiła następcy. Kolejne wersje były coraz bardziej przyjazne użytkownikowi, jednak nadal zachowywały swoje walory terenowe. Obecną, czwartą już generacją Range Rover'a już jednak żal zjechać z drogi i wjechać w krzaki. Range to jedna z ikon Wielkiej Brytanii: na początku lat 70 w Luwrze wystawiono RR jako przykład wzornictwa przemysłowego, Range'em jeździł również Jan Paweł Drugi podczas swojej pielgrzymki na Wyspy, a wozy z silnikami wysokoprężnymi pobiły kilka rekordów prędkości w klasie.

Sto lat Mr Range!

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie