Zmiany w przepisach o wymianie licznika. Koniec z utrudnieniami

Obowiązujące od 2019 roku przepisy o wymianie licznika zostaną znowelizowane. Jest to pomysł ministerstwa infrastruktury, które chce w ten sposób zwolnić część osób z obowiązku zgłoszenia zamiany drogomierza.
Zmiany w przepisach o wymianie licznika. Koniec z utrudnieniami
unsplash.com
16.11.2020

Obowiązujące od 25 maja 2019 r. przepisy zakazują bezprawnego manipulowania w wartość przebiegu pojazdów. Innymi słowy, obecnie tzw. korekta lub kręcenie licznika stało się nielegalne.

Nowe przepisy zakazały również bezpodstawnej wymiany licznika drogomierza. Ustawodawca dopuścił jednak taką możliwość, jeśli, przestanie on działać prawidłowo lub jest połączony z większym elementem – np. całym zespołem liczników. Wtedy jesteśmy zmuszeni zgłosić ten fakt na stacji diagnostyczne. Diagnosta musi dokonać odpowiedniego wpisu o wymianie drogomierza w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Obecnie obowiązek zgłoszenia wymiany licznika u diagnosty podlega “właściciel lub posiadacz pojazdu, pojazdu wolnobieżnego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej lub motoroweru, także niezarejestrowanego”.

Po nowelizacji ustawy obowiązek zgłaszania wymiany drogomierza zostanie zniesiony z pojazdów, które nie podlegają rejestracji. Procedura nie będzie obejmowała też pojazdu wolnobieżnego, z wyjątkiem takiego, który wchodzi w skład kolejki turystycznej – informuje portal Autokult.pl.

Zmiany w ustawie mają zakończyć kuriozalne sytuacje, kiedy to na stacje kontroli pojazdów musiały przyjeżdżać m.in. wózki widłowe, czy maszyny budowlane.

Dodatkowo sami diagności nie mają uprawnień do sprawdzania parametrów pojazdów niedrogowych, zaś pomieszczenia do kontroli pojazdów często nie są przystosowane do przyjmowania części z nich np. dużych maszyn.

Obowiązku zgłaszania wymiany drogomierza nie będą miały również służby mundurowe, co jest argumentowane zachowaniem dyskrecji. Przepisy wejdą w życie 14 dni po ich opublikowaniu.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie