BMW iX - bawarczycy idą z eko trendem

BMW pochwaliło się nowym modelem iX, który będzie w pełni elektryczny. Samochód nie tylko szokuje brakiem tradycyjnej jednostki spalinowej, ale dość kontrowersyjnym wyglądem, do czego BMW stara nas się przyzwyczaić od jakiegoś czasu.
BMW iX - bawarczycy idą z eko trendem
materiały prasowe
12.11.2020
Kamil Nowicki - Redaktor prowadzący AutoStuff.pl

Producent z Bawarii od dłuższego czasu zmieniło swoje priorytety. Jednym z ważniejszych jest rozwój elektromobliności, czego przykładem jest nowy model BMW iX.


BMW iX będzie SUVem, a swoim wymiarami jest bardzo zbliżony do znanych nam modeli X5 i X6. Projektanci jak widać cały czas idą w zaparte, czyli w stronę stylistyki wielkich nerek. Chociaż patrząc na nowe BMW serii 4, model iX nie powinien nas pod tym względem już tak szokować.


Nowość od BMW jest z innej bajki, widać to w szczególności po wnętrzu - brak okrągłej kierownicy, dwa wielkie ekrany o przekątnej 12,3 i 14,9 cala to tylko niektóre rzeczy, które mogą dziwić. Przyciski do sterowania siedzeniami przeniesiono na drzwi. Z takiego rozwiązania od lat jest znany chociażby Mercedes. Spora część rzeczy we wnętrzu jak m.in. deska rozdzielcza czy obicie drzwi zostało zrobionych z materiałów pochodzących z recyklingu, jak ma to miejsce w modelu i3.

W aucie znajdzie się szereg kamer i radarów, dzięki którym BMW iX będzie w stanie samodzielnie jechać w trybie autonomicznym. Sama elektronika ma być 20 razy szybsza niż w obecnych modelach BMW.
Jak się okazuje nowy "elektryk" od BMW nie będzie wolnym autem. Do napędu wykorzystano dwa silniki elektryczne, będą one generować moc 500 KM, zaś przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmie niecałe 5s.

Warte podziwu są wstępne informacje na temat zasięgu. BMW iX na jednym ładowaniu do pełna ma mieć zasięg wynoszący 600 km. Według inżynierów aktywne klapy znajdujące się w nerkach mają pozwolić na odzyskanie dodatkowych 15 km.

Nowa technologia BMW iX umożliwi szybkie ładowanie prądem stałym o mocy do 200 kW. W ten sposób akumulator można uzupełnić prądem od 10 do 80 procent całkowitej pojemności w niecałe 40 minut.

Produkcja nowego BMW iX ma wystartować w połowie 2021 roku, zaś rynkowy debiut ma nastąpić w czwartym kwartale przyszłego roku. Jak na razie producent nie podał ile może kosztować nowe BMW iX.

Polecane wideo

BMW iX - bawarczycy idą z eko trendem
BMW iX - bawarczycy idą z eko trendem - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie