Kupując samochód powinieneś zadbać o jego dobre ubezpieczenie. Obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu jest tylko jedno – OC samochodowe. To ubezpieczenie musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub w dniu, w którym wygaśnie obowiązująca umowa na OC komunikacyjne u Twojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Kwestii ważnego OC nie można bagatelizować, ponieważ za jego brak grozi spora kara finansowa – jest ona stała i nie podlega negocjacjom podczas kontroli policyjnej. W roku 2018 dla samochodów osobowych obowiązują trzy progi, od których zależy stała wysokość kary:
Paradoksalnie, kara finansowa może wydać się niska w porównaniu z kwotą odszkodowania, którą będziesz musiał zapłacić poszkodowanemu z własnej kieszeni, jeśli zabraknie obowiązkowego OC. Zatem aktualne OC komunikacyjne jest czymś, czego nie można lekceważyć. Na szczęście w bardzo łatwy sposób możesz je kupić bez wychodzenia z domu - dzięki serwisowi z porównywarką ubezpieczeniową http://porownywarka-ubezpieczen-oc-ac.pl/.
Obowiązkowe OC musisz wykupić zarówno na auto nowe, jak i używane. Co więcej, OC komunikacyjne jest przypisane do pojazdu, a nie do osoby – oznacza to, że na każdy kolejny samochód musisz wykupić osobną ochronę OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obowiązuje na samochody:
Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma zapewnić wypłatę odszkodowania potencjalnym ofiarom wypadków. Niepłacenie tego ubezpieczenia ze względu na uszkodzony pojazd mogłoby stać się podstawą do nadużyć.
Ubezpieczenie OC wykupione u polskiego ubezpieczyciela obowiązuje na terenie całej Polski oraz na terenie Unii Europejskiej. Jeśli planujesz podróż na wschód Europy np. do Albanii, Białorusi czy Czarnogóry, musisz zatroszczyć się o wydanie tzw. Zielonej Karty. Jet to dokument, który poświadcza wykupienie ubezpieczenia OC w kraju, w którym masz zarejestrowany samochód. Wydaniem OC zajmuje się ubezpieczyciel i większości przypadków uzyskasz je bezpłatnie.
Przed daleką podróżą warto sprawdzić, przez jakie państwa będziesz jechać i upewnić się, czy nie potrzebujesz w nich aktualnej Zielonej Karty. Kontrole dokumentów na granicach odbywają się skrupulatnie i może zdarzyć się tak, że bez tego dokumentu nie wjedziesz nawet na terytorium państwa, na którym ten dokument jest obowiązkowy.
Masz zamiar kupić używany samochód i zastanawiasz się, co stanie się z OC, które wykupił poprzedni właściciel? Otóż, to ubezpieczenie komunikacyjne jak najbardziej może przejść na nowego właściciela. Z reguły ubezpieczenie OC wykupuje się na cały rok, zatem warto zapytać sprzedającego o szczegóły jego polisy OC, bo może być na tyle atrakcyjna, że nie będzie warto z niej rezygnować. Oczywiście, sprzedający może z niej zrezygnować, konsultując warunki u swojego ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia Cię to z obowiązku wykupienia ochrony OC na samochód używany.
Jak dobrze ubezpieczyć samochód? Wiesz już, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale nie warto na nim poprzestawać, gdyż nie zagwarantuje Ci kompleksowej ochrony w razie wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne pakiety ubezpieczeń, w skład których wchodzą dodatkowe polisy:
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje inne pakiety ubezpieczeniowe, zatem warto dopytać o szczegóły interesującej Cię oferty.