Co warto wiedzieć o obowiązkowym OC komunikacyjnym?

Które z ubezpieczeń komunikacyjnych jest obowiązkowe, co to jest Zielona Karta i kiedy musisz ją mieć? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o swoim obowiązkowym ubezpieczeniu komunikacyjnym!
Co warto wiedzieć o obowiązkowym OC komunikacyjnym?
fot. Jessica Furtney / Unsplash
04.01.2019
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Które ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe?

Kupując samochód powinieneś zadbać o jego dobre ubezpieczenie. Obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu jest tylko jedno – OC samochodowe. To ubezpieczenie musisz wykupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu lub w dniu, w którym wygaśnie obowiązująca umowa na OC komunikacyjne u Twojego dotychczasowego ubezpieczyciela. Kwestii ważnego OC nie można bagatelizować, ponieważ za jego brak grozi spora kara finansowa – jest ona stała i nie podlega negocjacjom podczas kontroli policyjnej. W roku 2018 dla samochodów osobowych obowiązują trzy progi, od których zależy stała wysokość kary:

  • 840 zł za brak ważnego OC poniżej trzech dni,
  • 2100 zł za brak ważnego OC od trzech do czternastu dni,
  • 4200 zł za brak ważnego OC powyżej czternastu dni.

Paradoksalnie, kara finansowa może wydać się niska w porównaniu z kwotą odszkodowania, którą będziesz musiał zapłacić poszkodowanemu z własnej kieszeni, jeśli zabraknie obowiązkowego OC. Zatem aktualne OC komunikacyjne jest czymś, czego nie można lekceważyć. Na szczęście w bardzo łatwy sposób możesz je kupić bez wychodzenia z domu - dzięki serwisowi z porównywarką ubezpieczeniową http://porownywarka-ubezpieczen-oc-ac.pl/.

Czy OC komunikacyjne wykupisz na każdy samochód?

Obowiązkowe OC musisz wykupić zarówno na auto nowe, jak i używane. Co więcej, OC komunikacyjne jest przypisane do pojazdu, a nie do osoby – oznacza to, że na każdy kolejny samochód musisz wykupić osobną ochronę OC. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej obowiązuje na samochody:

  • które jeżdżą po ulicach codziennie,
  • które wyjeżdżają na trasę tylko od święta,
  • a nawet na te, które przez większość roku stoją pod dachem garażu lub są niesprawne i w ogóle nie jeżdżą po drodze.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC ma zapewnić wypłatę odszkodowania potencjalnym ofiarom wypadków. Niepłacenie tego ubezpieczenia ze względu na uszkodzony pojazd mogłoby stać się podstawą do nadużyć.

Gdzie obowiązuje ubezpieczenie OC i czy musisz mieć Zieloną Kartę?

Ubezpieczenie OC wykupione u polskiego ubezpieczyciela obowiązuje na terenie całej Polski oraz na terenie Unii Europejskiej. Jeśli planujesz podróż na wschód Europy np. do Albanii, Białorusi czy Czarnogóry, musisz zatroszczyć się o wydanie tzw. Zielonej Karty. Jet to dokument, który poświadcza wykupienie ubezpieczenia OC w kraju, w którym masz zarejestrowany samochód. Wydaniem OC zajmuje się ubezpieczyciel i większości przypadków uzyskasz je bezpłatnie.

Przed daleką podróżą warto sprawdzić, przez jakie państwa będziesz jechać i upewnić się, czy nie potrzebujesz w nich aktualnej Zielonej Karty. Kontrole dokumentów na granicach odbywają się skrupulatnie i może zdarzyć się tak, że bez tego dokumentu nie wjedziesz nawet na terytorium państwa, na którym ten dokument jest obowiązkowy.

Kupno używanego samochodu wraz z aktualnym OC?

Masz zamiar kupić używany samochód i zastanawiasz się, co stanie się z OC, które wykupił poprzedni właściciel? Otóż, to ubezpieczenie komunikacyjne jak najbardziej może przejść na nowego właściciela. Z reguły ubezpieczenie OC wykupuje się na cały rok, zatem warto zapytać sprzedającego o szczegóły jego polisy OC, bo może być na tyle atrakcyjna, że nie będzie warto z niej rezygnować. Oczywiście, sprzedający może z niej zrezygnować, konsultując warunki u swojego ubezpieczyciela. Pamiętaj jednak, że nie zwalnia Cię to z obowiązku wykupienia ochrony OC na samochód używany.

Czy warto dokupić inne ubezpieczenia do OC komunikacyjnego?

Jak dobrze ubezpieczyć samochód? Wiesz już, że OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale nie warto na nim poprzestawać, gdyż nie zagwarantuje Ci kompleksowej ochrony w razie wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują korzystne pakiety ubezpieczeń, w skład których wchodzą dodatkowe polisy:

  • AC, czyli autocasco, które daje Ci ochronę ubezpieczeniową w razie wypadku, kolizji, w którym uszkodzony zostanie Twój samochód,
  • assistance, czyli ochrona, dzięki której możesz skorzystać z pomocy np. informatycznej, medycznej, technicznej w razie nieprzewidzianych sytuacji na drodze,
  • NNW, czyli ubezpieczenie od następstwa nieprzewidzianych wypadków. Jest to ochrona Twojego zdrowia, które może ucierpieć podczas wypadku lub kolizji na drodze.

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje inne pakiety ubezpieczeniowe, zatem warto dopytać o szczegóły interesującej Cię oferty.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie