Na co zwrócić uwagę, kupując używane opony?

Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?
Na co zwrócić uwagę, kupując używane opony?
fot. materiały prasowe
30.11.2018
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Niższe temperatury coraz bardziej uświadamiają spóźnialskim kierowcom, że wielkimi krokami zbliża się zima. Wiąże się to nie tylko z koniecznością zadbania o akumulatory czy poziom płynów pod maską, ale także z wymianą opon na zimowe. Koszt kupna nowego kompletu jest niekiedy bardzo wysoki, dlatego wielu zmotoryzowanych decyduje się na zakup opon używanych. 

Kiedy opony są zużyte?

Wielu kierowców decyduje się na wymianę opon wtedy, gdy zmienia się pora roku. Nie da się ukryć, że jest to jeden z ważniejszych elementów dbania o bezpieczeństwo na drodze. Przyjęło się, że w momencie, w którym temperatura spadnie poniżej 8°C, konieczna jest wymiana ogumienia na zimowe. Zanim jednak to nastąpi, warto dokładnie przyjrzeć się kompletowi opon – zarówno temu dedykowanemu na zimę, jak i oponom letnim. Dlaczego? Może okazać się, że opony z poprzedniego sezonu nie nadają się do użytku i stanowią duże zagrożenie. Korzystanie z nadmiernie wyeksploatowanych opon jest niezwykle ryzykowne, dlatego aby temu zapobiec, trzeba regularnie kontrolować stan ogumienia.

Jaką oponę uznaje się za zużytą?

  • oponę mającą wysokość bieżnika niższą niż 1,6 mm (jazda poniżej tego wskaźnika to skrajna nieodpowiedzialność i łamanie przepisów);
  • oponę, której wiek przekracza 5-6 lat (na tyle ustala się mniej więcej żywotność opony);
  • oponę z wyraźnymi uszkodzeniami mechanicznymi (z pęcherzykami, pęknięciami i rozcięciami);
  • oponę z odklejonym bieżnikiem i odkrytą drutówką.

Co trzeba wziąć pod uwagę, kupując używane opony?

Zakup używanych opon zawsze wiąże się z ryzykiem - nie mają już one takich gwarancji, jakie daje oryginalny producent, np. http://bridgestone-stargard.pl. Dlatego, aby nie wpaść z deszczu pod rynnę, należy dokładnie przyjrzeć się oferowanemu kompletowi. Te czynniki na pewno trzeba wziąć pod uwagę:

  • wiek opony i czas jej użytkowania – przyjęło się, że żywotność opony to wspomniane już 5-6 lat – po tym czasie, nawet w nieużywanej oponie, mieszanki gumowe tracą swoje właściwości. Może się również okazać, że pomimo młodego wieku, na oponach poprzedni właściciel przejechał tysiące kilometrów, narażając je na silną eksploatację.
  • głębokość bieżnika – w przypadku opon zimowych nie powinna być mniejsza niż 4 mm, a w przypadku letnich 3 mm.
  • kompletność – prawidłowo wybrane opony powinny pochodzić od jednego producenta, charakteryzować się takim samym stanem bieżnika i wiekiem oraz rozmiarem i typem gum. Sprzedawcy bardzo często wykorzystują naiwność kupujących i oferują im „fałszywe” komplety składające się z dwóch różnych opon o identycznym rozmiarze.

Jakie są zalety i wady opon używanych?

Kupno używanych opon wiąże się z bardzo dużym ryzykiem, dlatego zalecane jest tylko nabywanie kompletów ze sprawdzonego źródła i po dokładnym obejrzeniu. W przypadku kierowców pokonujących dłuższe trasy, zdecydowanie lepiej będzie jednak zainwestować w nowe komplety opon.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie