Ubezpieczenie OC auta - od podpisania umowy po wypowiedzenie. Co musisz wiedzieć?

Kupujesz OC samochodu, bo jego posiadanie jest obowiązkowe. Jednak czy zastanawiałeś się nad ochroną, jaką Ci zapewnia? Zarówno przy wyborze ubezpieczenia, jak i już w czasie trwania umowy powinieneś orientować się, jak wygląda droga od rozpoczęcia poszukiwań odpowiedniej dla siebie polisy po wypowiedzenie umowy ubezpieczeniowej. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat swojego ubezpieczenia OC.
Ubezpieczenie OC auta - od podpisania umowy po wypowiedzenie. Co musisz wiedzieć?
fot. materiały prasowe
28.11.2018
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Zacznij od porównania ofert

Niestety wielu kierowców wychodzi z założenia, że skoro pieniądze z ubezpieczenia OC nie będą wypłacane im tylko osobie przez nich pokrzywdzonej, mogą wybrać jakąkolwiek polisę OC. Tymczasem wybór ubezpieczenia OC samochodu nie powinien być przypadkowy. Zdarza się, że ubezpieczyciele wzbogacają standardową polisę dodatkowymi ubezpieczeniami, np. ubezpieczeniem opon lub minicasco, sprawiając tym samym, że oferta jest bardziej atrakcyjna dla klienta.

W pełni świadomy wybór ubezpieczenia OC pojazdu to pierwszy krok do naprawdę wartościowej i skutecznej ochrony. A ten jest możliwy tylko wtedy, gdy zapoznasz się z wieloma propozycjami ze strony różnych firm ubezpieczeniowych. W łatwy i szybki sposób porównasz polisy OC, jeśli skorzystasz z porównywarki internetowej. Wypełniony przez Ciebie formularz pozwoli temu narzędziu przygotować najbardziej trafne zestawienie, uwzględniające Twoje preferencje i potrzeby.

Poświęć chwilę na wyszukanie promocji

W branży ubezpieczeniowej również zdarzają się rabaty. I to całkiem atrakcyjne. Warto poświęcić nieco więcej czasu na wyszukanie aktualnych akcji promocyjnych, które są prowadzone przez niektóre TU. Obok zniżek, które wypracowałeś długoletnią, bezszkodową jazdą, są one jednym z podstawowych sposobów na znaczne obniżenie składki lub zawarcie korzystniejszej umowy ubezpieczeniowej.

Ubezpieczyciele oferują najróżniejsze bonusy i rabaty, które będą dla Ciebie zadowalające i zachęcą Cię do zakupu polisy właśnie u tego, a nie u innego ubezpieczyciela. Co najczęściej proponują TU w ramach promocji?

  • zniżki za zakup ubezpieczenia przez internet,
  • polisę OC w pakiecie z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi (AC, NNW, assistance),
  • rabat na ubezpieczenie kolejnego samochodu,
  • zniżkę np. na ubezpieczenie nieruchomości przy zakupie polisy samochodowej.

Zapoznaj się z OWU

Bez poznania Ogólnych Warunków Ubezpieczenia w ogólnie nie powinieneś poruszać tematu podpisania umowy. Dokument dostępny w internecie da Ci obraz tego, jaką ochronę zapewni Ci zakupione OC oraz w jakich sytuacjach nie będzie działać. I to właśnie ten dział, tj. wyłączenia odpowiedzialności, powinien zainteresować Cię najbardziej. Będziesz wiedział, jakich zachowań i sytuacji unikać, aby nie narazić się na odmowę wypłaty odszkodowania.

Wybór odpowiedniej polisy i podpisanie umowy

Jeśli wiesz już, czego potrzebujesz, znalazłeś idealne ubezpieczenie OC auta, zapoznałeś się z OWU i zweryfikowałeś wiarygodność ubezpieczyciela, nie pozostaje Ci nic innego, jak podpisać umowę ubezpieczeniową i czuć się bezpiecznie na drodze.

Co zrobić, gdy spowodowałeś wypadek?

W czasie trwania umowy ubezpieczeniowej wcale nie musisz korzystać z pomocy ubezpieczyciela. Jeśli nie spowodujesz wypadku na drodze, w ogóle nie będziesz musiał kontaktować się z TU, w którym się ubezpieczyłeś. Jeśli jednak zdarzy Ci się być sprawcą kolizji podczas powrotu z pracy lub weekendowego wypadu z rodziną, powinieneś wiedzieć, co zrobić, aby uzyskać pomoc ubezpieczyciela.

Jeśli doszło jedynie do kolizji i nikt w niej nie ucierpiał, wystarczy, że wraz z poszkodowanym spiszesz oświadczenie, w którym zawrzesz swoje dane i informacje o swoim ubezpieczycielu, aby poszkodowany mógł się do niego zgłosić w celu otrzymania odszkodowania. Pamiętaj, aby zawsze mieć przy sobie wzór oświadczenia. Ułatwi to dopełnienie formalności na miejscu zdarzenia. Jeśli w wypadku ktoś ucierpiał lub nie przyznasz się do winy, konieczne będzie wezwanie policji.

Zasadniczo zdarzenie zgłasza Twojemu ubezpieczycielowi poszkodowany. Gdy firma ubezpieczeniowa rozpocznie likwidację szkody, zwróci się do Ciebie z prośbą o potwierdzenie oświadczenia. Jak głosi prawo, sprawca wypadku jest zobowiązany odpowiedzieć w tej kwestii ubezpieczycielowi.

Wypowiedzenie umowy

Ze względu na to, że ubezpieczenie OC komunikacyjne i zasady jego działania reguluje prawo, również kwestie związane z rozwiązaniem umowy ubezpieczeniowej są określone w ustawie. Zazwyczaj polisa przedłuża się automatycznie, jeśli samochód pozostaje w posiadaniu tej samej osoby. Pamiętaj, że umowa po przedłużeniu może obowiązywać na mniej korzystnych warunkach. Możesz ją zatem wypowiedzieć z zachowaniem okresu wypowiedzenia i znaleźć nową ofertę.

W pewnych sytuacjach ubezpieczenie wygaśnie jednak samoistnie, np.:
- w wyniku wypowiedzenia przez Ciebie umowy w ciągu 30 dni od jej zawarcia,
- jeśli samochód zostanie wyrejestrowany przed końcem okresu ubezpieczenia,
- jeśli zrezygnujesz z ubezpieczenia, które otrzymałeś wraz z pojazdem zakupionym z drugiej ręki.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie