Podwójne ubezpieczenie OC - jak to rozwiązać?

OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Każdy właściciel samochodu, nawet nieużywanego, musi posiadać tę polisę. Niekiedy zdarzają się wyjątkowe sytuacje, w których dana osoba staje się posiadaczem dwóch ubezpieczeń. Jak poradzić sobie z takim problemem?
Podwójne ubezpieczenie OC - jak to rozwiązać?
fot. materiały prasowe
09.11.2018
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Przyczyny podwójnego OC

Istnieją dwie sytuacje, w których zazwyczaj przez zupełny przypadek posiadamy podwójne ubezpieczenie OC.

Pierwsza sytuacja następuje w momencie, gdy posiadacz OC zdecyduje się na zmianę ubezpieczyciela i nie wypowie umowy z poprzednim. Zazwyczaj poprzednia umowa automatycznie się odnawia, co sprawia, że staje się on posiadaczem dwóch polis. O zaistniałym zdarzeniu dana osoba dowiaduje się dopiero w momencie otrzymania wezwania do zapłaty.

Co więcej, problem może wystąpić również wtedy, gdy złożymy wypowiedzenie. Niekiedy, zwłaszcza gdy decydujemy się na przesłanie do ubezpieczyciela dokumentu formą listowną, przesyłka ginie, nie dociera do adresata lub z innych względów okazuje się nieważna.

Posiadaczem dwóch polis można stać się również kupując używany samochód. Jeśli samochód posiadał wcześniej opłacone OC, nowy właściciel może z niego skorzystać lub złożyć wypowiedzenie. Jeśli nie zrezygnuje z usług poprzedniego ubezpieczyciela i zakupi nową polisę, nastąpi podwojenie ubezpieczenia.

Podwójne OC przy aucie z drugiej ręki

Osoba decydująca się na zakup używanego samochodu, powinna otrzymać od sprzedającego dokumenty informujące o składce OC. Zazwyczaj jest ona opłacona i nowy posiadacz może swobodnie z niej korzystać do końca umowy. Jeśli jednak kupujący zechce zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, koniecznie powinien złożyć wypowiedzenie w poprzedniej firmie, z której korzystał sprzedający. Jeśli tego nie zrobi, polisa zdubluje się.

Aby wypowiedzieć umowę w towarzystwie ubezpieczeniowym, wystarczy złożyć odpowiedni dokument do punktu obsługi klienta. Gotowy plik można pobrać ze stron internetowych firm ubezpieczających lub skorzystać z ogólnodostępnych w internecie szablonów. Wypowiedzenie może zostać złożone osobiście lub przesłane listownie. W drugim przypadku warto skorzystać z opcji wysyłki poleconej z potwierdzeniem odbioru – mamy wtedy pewność i dowód, że dokumenty dotarły.

Z którego OC zrezygnować?

W przypadku zakupu samochodu używanego składka OC zostanie przekalkulowana. Oznacza to, że nie będzie obowiązywała nas stawka poprzedniego właściciela. Niekiedy może okazać się, że na nowo obliczona przez ubezpieczyciela kwota nie będzie dla nas atrakcyjna. W takiej sytuacji warto zrezygnować z tej polisy i poszukać bardziej interesującej oferty.

Pamiętajmy, że z OC poprzedniego posiadacza samochodu możemy zrezygnować w dowolnym momencie. Identyczne działania możemy podjąć pod względem polisy, która została automatycznie przedłużona na kolejny okres. Zwróćmy jednak uwagę na to, że za każdy dzień zwłoki, w którym polisa chroniła samochód, będziemy musieli zapłacić. Chcąc uniknąć zbędnych kosztów, warto jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem w celu rozwiązania umowy.

Posiadając dwie polisy, nie możemy zrezygnować z tej samodzielnie kupionej. Jedynym rozwiązaniem jest wniesienie wniosku o wypowiedzenie OC, które zostało po poprzednim właścicielu auta lub polisy, która została przedłużona.

Kiedy kupować OC?

Jeśli planujemy zmienić ubezpieczyciela, warto zainteresować się nowymi ofertami dużo wcześniej. W ten sposób, dając sobie więcej czasu do namysłu, będziemy mieli szansę zapoznać się z większą liczbą propozycji, co zagwarantuje nam, że podjęta decyzja będzie trafna. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z kalkulatorów OC, dzięki którym będziemy mogli oszacować koszty naszej polisy. Pamiętajmy, że zakres działania OC jest regulowany prawnie, a towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują ze sobą jedynie ceną.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie