Zielona Karta a wyjazd za granicę

Planujesz wyjazd zagraniczny samochodem? Pamiętaj, że OC może nie wystarczyć. W niektórych krajach będziesz potrzebował specjalnego potwierdzenia, że posiadasz obowiązkowe ubezpieczenie.
Zielona Karta a wyjazd za granicę
13.06.2018
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Zielona Karta to certyfikat, który stanowi poświadczenie, że samochód, którym poruszasz się za granicą objęty został ubezpieczeniem OC w kraju, gdzie jest ono wymagane. Innymi słowy - jest dodatkowym dowodem gwarantującym, że w razie wyrządzenia ewentualnych szkód komunikacyjnymi, kierowca może liczyć na wsparcie ze strony ubezpieczyciela.

Dlaczego Zielona Karta jest tak istotna?

W przypadku kolizji, procedura dochodzenia odszkodowania regulowana jest prawodawstwem kraju, w którym doszło do zdarzenia. O ile jest to państwo unijne, formalności są ograniczone. Jeśli jednak dzieje się tak w innej lokalizacji (np. na Ukrainie) - niezbędna jest odpowiednia dokumentacja. Zielona Karta stanowi podstawowy dokument do okazania w takiej sytuacji.

Gdzie jest wymagana Zielona Karta?

O ile w większości państw Europy honorowane są tradycyjne OC, to np. na Bałkanach wymagana jest Zielona Karta. Należy ją posiadać podczas wyjazdu w krajach typowo turystycznych - Bośnia i Hercegowina, Macedonia i Czarnogóra. Inne kraje, które jej wymagają to:

- Azerbejdżan,

- Albania,

- Białoruś,

- Iran,

- Izrael,

- Maroko,

- Mołdawia,

- Turcja,

- Tunezja,

- Ukraina.

Warto mieć na uwadze, że np. w Rosji wymagane jest odrębne ubezpieczenie - zazwyczaj nabywane wyłącznie na granicy. Co ważne - przekroczenie granicy samochodem bez tamtejszego odpowiednika Zielonej Karty, gwarancji poświadczającej ważność OC, jest obarczone sporym ryzykiem. Służby celne weryfikują często dokumentację równie drobiazgowo co paszporty. Nawet w przypadku przekroczenia granicy, można się spodziewać kontroli dokumentacji również później - podczas podróży w Rosji.

Jak wyrobić Zieloną Kartę?

Przede wszystkim warto to zrobić z wyprzedzeniem, a nie tuż przed samym wyjazdem. Niektórzy ubezpieczyciele wydają Zieloną Kartę bezpłatnie, traktując je jako naturalny dodatek do OC/AC. Zdarzają się jednak towarzystwa oczekujące dodatkowych opłat. Te wahają się, w zależności od towarzystwa, od 15 do nawet kilkudziesięciu złotych.

Po złożeniu wniosku, Zieloną Kartę można odebrać bezpośrednio w przedstawicielstwach danego towarzystwa lub oczekiwać na wysyłkę pocztową, która standardowo jest bezpłatna.

Różnić może się termin wysyłki Zielonej Karty. o ile np. PZU zazwyczaj zapewnia ją natychmiast, tak np. Allianz, Aviva czy AXA potrzebują na jej przesłanie przynajmniej kilku dni.

Gdzie najlepiej kupić Zieloną Kartę?

Choć Zieloną Kartę można zakupić od agentów ubezpieczeniowych zlokalizowanych w pobliżu granic, to z pewnością wygodniejszym i tańszym rozwiązaniem będzie zamówienie jej przez telefon lub Internet. Warto też pomyśleć o Zielonej Karcie już na etapie zakupu polisy OC i wybrać towarzystwo, które nie dość, że oferuje atrakcyjną składkę obowiązkowej polisy, to Zieloną Kartę proponuje całkiem za darmo. Pomocna w znalezieniu odpowiedniego ubezpieczenia auta może okazać się porównywarka ubezpieczeń.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie