5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed założeniem gazu w samochodzie

Polacy ponownie pokochali LPG. Popyt na instalacje gazowe rośnie, a zakłady montujące układy do zasilania tym paliwem, przeżywają prawdziwe oblężenie. Musimy jednak pamiętać, że przed montażem instalacji gazowej w aucie warto dopilnować kilku kwestii technicznych.
5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed założeniem gazu w samochodzie
LPG
15.03.2018
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Popularność instalacji LPG w naszym kraju stale rośnie. I o ile jeszcze kilka lat temu od wielu osób można było usłyszeć o tym, że instalacja gazowa niszczy silnik i sprawdza się jedynie w przypadku kuchenek gazowych, o tyle teraz ci sami ludzie coraz tłumniej przesiadają się z diesli na auta benzynowe i montują do nich zasilanie gazowe. Kwestia mody? Być może, warto bowiem pamiętać, że w ostatnich miesiącach auta z jednostkami wysokoprężnymi nie mają w Polsce najlepszej prasy. Dodajmy do tego ceny oleju napędowego, które są praktycznie takie same jak benzyny. A że Polak z natury jest bardzo oszczędny, to interesują go wszystkie możliwe sposoby na to, by zapłacić za tankowanie jeszcze mniej.

Jak przygotować samochód do montażu instalacji gazowej?

Co zrobić, by LPG nie zniszczyło silnika w Twoim aucie? Musisz je odpowiednio przygotować! Diagnostykę warto powierzyć dobremu mechanikowi — pozwoli to na szybkie usunięcie wszelkich usterek i maksymalnie efektywny montaż instalacji gazowej.

1. Weryfikacja układu zapłonowego

Zanim zdecydujesz się na montaż LPG, koniecznie sprawdź, w jakim stanie są świece, przewody zapłonowe (jeżeli występują) oraz cewki w silniku Twojego auta. Warto pamiętać, że montaż instalacji zasilania autogazem w dużym stopniu obciąża układ zapłonowy, więc konieczna jest jego perfekcyjna sprawność. I nawet jeżeli na benzynie auto wciąż “jakoś jedzie”, po zamontowaniu LPG mogą pojawić się szarpnięcia, gaśnięcie silnika i tym podobne objawy.

Pamiętaj, że gaz LPG paliwo jest znacznie trudniejszym paliwem do spalenia. Potrzebuje znacznie większej energii niż benzyna, co automatycznie oznacza większe obciążenie całego układu zapłonowego. Dlatego lepiej zawczasu odżałować kilkaset złotych na wymianę poszczególnych elementów, niż borykać się z nieprawidłową pracą samochodu na LPG.

2. Weryfikacja układu chłodzenia

Aby instalacja gazowa w Twoim aucie mogła rzeczywiście spełniać swoją funkcję i poprawnie pracować, niezbędny jest sprawny układ chłodzenia. Dotyczy to nie tylko perfekcyjnej szczelności wszystkich połączeń, ale również poprawnego działania termostatu. Jeżeli ten ostatni element będzie uszkodzony, komputer sterujący w silniku nie będzie w stanie przełączyć się na gaz i poprawnie pracować na tym paliwie.

Uwaga — w kilkunastoletnich autach podczas montażu instalacji gazowej może dojść do skruszenia niektórych przewodów układu chłodzenia. Warto zatem wcześniej przeanalizować stan tych elementów w aucie.

 3. Sonda lambda

To czujnik, którego rolą jest odpowiednie dozowanie mieszanki paliwowo-powietrznej. Zanim zamontujesz instalację gazową, sprawdź poprawność jego działania. Jakiekolwiek odchylenia od normy mogą spowodować, że auto zwyczajnie odmówi współpracy na LPG — pojawią się problemy z rozwijaniem mocy czy normalną jazdą.

4. Reakcja silnika na “zagazowanie”

Zasilanie gazowe można zamontować do każdego silnika, a sam bezpośredni wtrysk nie jest tu problemem, jak bywało jeszcze kilka lat temu. Warto jednak wiedzieć, że są silniki w których gaz LPG powoduje znacznie wyższe wymagania serwisowe. Popularny Z18XER Opla (Astra III, Zafira B, Vectra C) po zamontowaniu LPG może wymagać znacznie częstszej regulacji luzów zaworowych. Podobna sytuacja występuje np. w niektórych silnikach Hondy czy Toyoty

5. Opinie o danym warsztacie

Ogromny popyt na instalacje LPG powoduje, że warsztaty zajmujące się takimi montażami rosną niczym grzyby po deszczu. Niestety jakość usług bywa różna. Aby upewnić się, że instalacja gazowa w Twoim aucie będzie poprawnie zamontowana, koniecznie sprawdź opinie na temat zakładów montujących LPG w Twojej okolicy.

 

Czy warto zamontować instalację gazową?

 

Gaz LPG jest aktualnie na topie i nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się radykalnie zmienić. Autogaz to chyba najtańszy sposób na zasilanie samochodu. Współczesne instalacje LPG nie powodują już żadnego dyskomfortu u kierowcy — poprawnie zamontowane oraz zestrojone pracują niezauważalnie. Użytkownik auta z instalacją gazową często nawet nie wie, na jakim paliwie właśnie jedzie!

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie