Reklama

Koniec roku to koniec Twojego ubezpieczenia? Pamiętaj o przedłużeniu polisy.

poniedziałek 29.01.2018
Koniec roku to koniec Twojego ubezpieczenia? Pamiętaj o przedłużeniu polisy.

Jeśli kupiłeś ubezpieczenie OC niemal rok temu, to ważność Twojej polisy nieubłaganie dobiega końca. Zanim jednak zdecydujesz się na jej przedłużenie sprawdź, czy inne towarzystwo nie zaproponuje Ci bardziej atrakcyjnej składki.

W szale świątecznych zakupów i przygotowań łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze. A ubezpieczenie OC pojazdu zdecydowanie należy do spraw priorytetowych. Jeśli Twoja polisa wygaśnie za kilka lub kilkanaście dni, zrób sobie świąteczny prezent i spróbuj podpisać umowę na korzystniejszych warunkach niż w poprzednim roku.

 

Średni koszt OC

Mediana najniższych cen OC wyniosła w listopadzie 2017 r. 789 zł. Jednak są kierowcy, którzy mogą pochwalić się zakupem polisy nawet dwa razy tańszej. Na ostateczną cenę ubezpieczenia składa się wiele czynników takich jak miejsce zamieszkania, wiek właściciela pojazdu, posiadane przez niego  zniżki, a także rok produkcji samochodu i pojemność jego silnika. Choć na niektóre z tych elementów kierowca nie ma wpływu, to sam może sobie trochę pomóc, porównując oferty. Towarzystwo X może bowiem oferować polisę w cenie kilkukrotnie wyższej niż towarzystwo Y. Warto również dodać, że dynamika podwyżek w 2017 roku jest dużo niższa w roku poprzednim. Niewykluczone, że ceny OC w 2018 roku będą jeszcze bardziej korzystne. Jeśli więc Twoja polisa wygaśnie wraz z początkiem nowego roku, koniecznie sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

 

OC wszędzie takie samo, ale cena inna

Zakres ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest taki sam w każdym towarzystwie. Jednak wysokość składki każdy ubezpieczyciel może ustalać samodzielnie. W praktyce oznacza to, że tę samą polisę możesz kupić w różnej cenie. W dużej mierze od Ciebie zależy, czy będzie to atrakcyjna składka. Kluczem do sukcesu jest poznanie ofert wielu zakładów ubezpieczeń. Oczywiście nie rekomendujemy biegania od biura do biura, co szczególnie w najbliższym czasie może być nie tylko męczące ale też frustrujące. Zestawienie propozycji różnych towarzystw znajdziesz w kalkulatorze OC. Dzięki sprawdzeniu ofert online zaoszczędzisz sporo czasu, który będziesz mógł poświęcić na poszukiwania prezentów dla najbliższych.

 

A jeśli nie kupisz OC?

To chyba najbardziej niekorzystne rozwiązanie. Za brak obowiązkowej polisy grozi Ci kara finansowa. Jej wysokość uzależniona jest od czasu, przez jaki auto pozostawało nieubezpieczone. W 2018 roku wysokość opłat karnych wzrośnie do:

  • brak polisy do 3 dni – 840 zł;
  • brak polisy od 4 do 14 dni – 2100 zł;
  • brak polisy powyżej 14 dni – 4200 zł;

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC musisz posiadać, nawet jeśli Twoje auto tylko stoi w garażu, lecz wciąż jest zarejestrowane. Sytuacje, w których masz prawo zrezygnować z obowiązkowej polisy to całkowita utrata pojazdu (np. kradzież) lub zezłomowanie i wyrejestrowanie samochodu.

Źródło/Foto: Mat. prasowe

Reklama

Polecane wideo

Podobne artykuły

Zobacz również

Polecamy

Komentarze

Dodaj komentarz
Reklama

Najnowsze

Reklama