Obwodnica Kościerzyny otwarta dla ruchu!

Obwodnica Kościerzyny otwarta dla ruchu!
Fot. GDDKiA
04.10.2017
Łukasz Kuźmiuk

1 października oddano do użytku obwodnicę Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20. Inwestycja ta była długo wyczekiwana ze względu na trudność z przejazdem przez miasto. W szczycie trzeba było poświęcić na to nawet 45 minut, a w ekstremalnych sytuacjach nawet godzinę. Teraz nową trasą kierowcy ominą miasto w ciągu 8-9 minut. Według prognoz ruchu obwodnicą będzie się przejeżdżać średnio ok. 11 tys. pojazdów na dobę.

Obwodnica Kościerzyny ma długość 7,6 km długości i omija miasto od południa. Ma przekrój 2+1, to znaczy, że kierujący będą mieli do dyspozycji dwa pasy w jedną i jeden w drugą stronę, a nieco dalej odwrotnie. Wszystko w celu umożliwienia bezpiecznego i komfortowego wyprzedzania pojazdów jadących wolniej oraz zapewnienia odpowiedniej płynności ruchu.

Na trasie powstały cztery węzły drogowe, łączące główną arterię z drogami niższych kategorii oraz szereg urządzeń ochrony środowiska, takich jak: ekrany akustyczne, zieleń izolacyjna, przejścia dla zwierząt, przepusty ekologiczne, system odprowadzenia wód opadowych, zbiorniki retencyjne i infiltracyjne. Przebudowane, bądź wybudowane zostały również drogi lokalne i dojazdowe obsługujących tereny przyległe do nowej trasy. Koszt całej inwestycji to ok. 230 mln zł.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie