Najmocniejsza Panamera Sport Turismo jako hybryda plug-in

Najmocniejsza Panamera Sport Turismo jako hybryda plug-in
Fot. Porsche
27.09.2017
Łukasz Kuźmiuk

Rodzina Porsche powiększa się o kolejną odmianę modelu Panamera Sport Turismo, czyli wersję Turbo S E-Hybrid. Pod maską auta tkwi 4-litrowy silnik V8, który w połączeniu z jednostką elektryczną generuje moc systemową 680 KM oraz aż 850 Nm momentu obrotowego. Dzięki temu auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 3,4 s, a jego prędkość maksymalna to 310 km/h. Według producenta średnie zużycie paliwa w cyklu NEDC wynosi 3,0 l/100 km. W trybie całkowicie elektrycznym najmocniejsza odmiana Panamery Sport Turismo może pokonać do 49 km i rozpędzić się do 140 km/h. Litowo-jonowy akumulator o pojemności 14,1 kWh można naładować w czasie od 2,4 do 6 godzin, zależnie od źródła prądu oraz typu gniazda.

 

 

Turbo S E-Hybrid Sport Turismo oferuje wszystkie innowacje drugiej generacji modelu Panamera – w tym Porsche Advanced Cockpit, Porsche InnoDrive z adaptacyjnym tempomatem oraz opcjonalną tylną oś skrętną. Ciekawostką jest adaptacyjny spojler dachowy. Może być on nachylony w jednej z trzech pozycji, zależnie od warunków jazdy i wybranych ustawień pojazdu. Co więcej, generuje do 50 kg dodatkowej siły docisku tylnej osi. Do prędkości 170 km/h spojler, stanowiący główny element układu aktywnej aerodynamiki Porsche (PAA), pozostaje „schowany” – jest nachylony pod kątem -7 stopni, zgodnie z przebiegiem opadającej linii dachu. Po przekroczeniu 170 km/h automatycznie zajmuje pozycję podwyższonych osiągów (kąt +1 stopień), zwiększając stabilność jazdy i dynamikę poprzeczną. W trybach Sport oraz Sport Plus spojler samoczynnie przesuwa się do pozycji podwyższonych osiągów przy prędkościach od 90 km/h wzwyż. PAA aktywnie dostosowuje też kąt nachylenia spojlera w zakresie do +26 stopni po odsunięciu panoramicznego otwieranego dachu przy prędkości 90 km/h lub wyższej, ograniczając powstające w ten sposób turbulencje.

Model Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid Sport Turismo można już zamawiać – jego ceny w Niemczech startują od 188 592 euro z VAT.

Polecane wideo

Najmocniejsza Panamera Sport Turismo jako hybryda plug-in
Najmocniejsza Panamera Sport Turismo jako hybryda plug-in - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie