Nowe Volvo XC90 z nagłośnieniem Bowers & Wilkins

Specjaliści od marketingu w Volvo potrafią dawkować napięcie jak mało kto. Po kawałeczku odkrywają przed nami jedną z najgorętszych premier tego roku: Volvo XC90
Nowe Volvo XC90 z nagłośnieniem Bowers & Wilkins
Okrągły centralny głośnik ma być wisienką na torcie całego systemu. zdj. VOLVO
10.06.2014

 

Od Beatlesów do Volvo

Po wnętrzu i systemie zarządzania wozem poznaliśmy szczegóły nagłośnienia w następcy doskonale sprzedającego się szwedzkiego SUVa. Tym razem firma z Goteborga zaprosiła do współpracy brytyjską firmę Bowers & Wilkins. Volvo od lat jest znane z dbałości o doznania dźwiękowe pasażerów. Starsi pamiętają Premium Sound System z Volvo 850, młodsi zestaw przygotowany przez duńskie Dynaudio z S80. Tym razem padło na firmę założoną w 1965 roku przez Johna Bowers'a i Roya Wilkins'a w brytyjskim Worthing. Panowie zaczynali od jednostkowej budowy zestawów audio dla okolicznych klientów, by po latach zbudować prężnie działającą firmę wprowadzającą do systemów nagłośnienia najnowocześniejsze rozwiązania. Jednym z nich było wykorzystanie Kevlaru do produkcji membran głośnikowych, ich żółty kolor jest znakiem rozpoznawczym firmy. Głośniki B&W grają już w Jaguarach czy Maserati, są równiez na wyposażeniu legendarnego studia Abbey Road gdzie nagrywały takie gwiazdy jak Beatles czy Pink Floyd. Teraz przyszedł czas na Volvo.

 

Pod maskownicami widoczne charakterystyczne żółte, kevlarowe membrany. zdj. VOLVO
 

Najlepszy na świecie?

"Kabina samochodu, z uwagi na jej kształt, wcale nie jest łatwym miejscem do nagłośnienia. Problemem wielu aut jest to, że do kierowców dociera sporo odbitych fal dźwiękowych, które brzmią gorzej, niż te płynące bezpośrednio z głośników. Aby zminimalizować liczbę fal odbitych od przedniej szyby, zastosowaliśmy głośnik wysokotonowy na środku deski rozdzielczej. Dlatego nasz system brzmi realistycznie i naturalnie" – powiedział Stuart Nevill, główny inżynier w B&W.

Tym systemem jest 19 (!) głośników: po siedem wysoko- i średniotonowych, cztery niskotonowe i subwoofer. Całość jest zasilana jest przez dwunastokanałowy wzmacniacz HARMAN o mocy 1200 watt.

"Nagłaśniając XC90 określiliśmy sobie cel. Zestaw Premium Sound do nowego XC90 miał się znaleźć w pierwszej trójce najlepszych seryjnych samochodowych systemów audio na świecie. Moim zdaniem udało nam się to trudne zadanie w pełni zrealizować." – mówi Michael Adenauer, były producent muzyczny i ekspert audio w Volvo Cars.

Wygląda na to, że audiofile w XC90 będą mieli ucztę dla uszu. Niestety zapewne za sowitą dopłatą, bo oprócz powyższego audio, jako standard, będzie oferowany system z sześcioma głośnikami i pośredni zestaw z dwunastoma.

 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie