Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – zbędny wydatek czy konieczność?

Statystyki pokazują, że większość kierowców ogranicza się wyłącznie do wykupienia obowiązkowej polisy OC. Czy dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest wydatkiem traktowanym jako "luksus" dla wybranych?
Dodatkowe ubezpieczenie samochodu – zbędny wydatek czy konieczność?
11.05.2017

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu zobligowany jest do wykupienia polisy OC. Jednak jako że na drodze może pojawić się wiele nieprzewidzianych zdarzeń, warto pomyśleć o rozszerzeniu ochrony ubezpieczeniowej.

 

Ubezpieczenie OC to za mało?

 

Polisa OC jest konieczna w razie spowodowania zdarzenia drogowego. Zgodnie z istotą tego ubezpieczenia, firma ubezpieczeniowa bierze odpowiedzialność finansową w razie wyrządzonych szkód, wypłacając osobie pokrzywdzonej odszkodowanie.

 

Wielu kierowców ogranicza się do tej obowiązkowej polisy, nie mając świadomości o bardzo wąskim zakresie ochrony. Warto bowiem wiedzieć, że w razie spowodowania kolizji drogowej, sprawca nie otrzyma żadnego świadczenia z tego tytułu – mimo że wykupił polisę OC. Ubezpieczenie obejmuje wyłącznie osoby poszkodowane.

 

Dodatkowe polisy komunikacyjne warto mieć

 

Jak pokazują statystyki, nieznaczna część kierowców decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, takiego jak autocasco (AC) czy od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Dla wielu właścicieli pojazdów wysokie ceny składek czynią z takich polis "luksus". Czy jednak faktycznie tak jest? Wręcz przeciwnie, luksusem jest możliwość naprawy uszkodzonego auta z własnych środków – koszty naprawy są bowiem niejednokrotnie znacznie wyższe niż roczna wysokość składki. Kwestie finansowe związane ze sporym wydatkiem w przypadku uszkodzenia auta są jednym z głównych czynników, które powinny zadecydować o opłacalności wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

 

Ubezpieczenie AC

 

Polisa AC jest ubezpieczeniem, dzięki któremu można uzyskać odszkodowanie w razie uszkodzenia pojazdu – także z własnej winy. W zależności od wybranego pakietu, może obejmować takie zdarzenia jak m.in.:

 

- szkoda całkowita
- uszkodzenie częściowe na skutek kolizji drogowej

- uszkodzenie na skutek zderzenia ze zwierzęciem

- kradzież z włamaniem

- akty wandalizmu

- uszkodzenie wywołane żywiołami (np. powódź, grad, pożar).

 

W zależności od swoich potrzeb, kierowca może wybrać między ubezpieczeniem w wariancie kosztorysowym a ubezpieczeniem w wariancie warsztatowym.

 

Ubezpieczenie NNW

 

Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków to ubezpieczenie, które pozwala uzyskać finansowe wsparcie w razie szkód wyrządzonych pasażerom i kierowcy podczas podróży ubezpieczonym pojazdem.

 

Ubezpieczenie NNW może obejmować m.in. zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, które pomagają osobom poszkodowanym powrócić do zdrowia.

 

Warto podkreślić, że kierowca sam decyduje o wysokości sumy gwarancyjnej, co pozwala dostosować wysokość składki do indywidualnych możliwości finansowych.

 

Pakiet assistance

 

Pakiet assistance jest dodatkową opcją, która – w zależności od oferty konkretnego ubezpieczenia – może być wliczona w cenę OC. Dotyczy to jednak zwykle "okrojonej" ochrony ubezpieczeniowej, ponieważ pełny pakiet assistance jest płatny.

 

Płacąc dodatkową składkę, można liczyć na szybką pomoc w razie takich zdarzeń jak: awaria, wypadek, uszkodzenie, kradzież. Polisa obejmuje również naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie do wskazanego miejsca, wymianę koła, uruchomienie auta w przypadku rozładowanego akumulatora, dostarczenie paliwa, otwarcie w przypadku utraty lub uszkodzenia kluczyków, pokrycie kosztów parkowania.

 

Jak zaoszczędzić na dodatkowym ubezpieczeniu?

 

Dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne to dobre rozwiązanie, dzięki któremu można zwiększyć zakres ochrony ubezpieczeniowej. Chociaż polisa nie będzie w stanie zapobiec nieprzewidzianym zdarzeniom drogowym, pozwoli zmniejszyć finansowe straty związane kolizją czy wypadkiem – także spowodowane przez właściciela auta.

 

Wykupienie polisy AC, pakietu assistance czy ubezpieczenia NNW wcale nie musi dużo kosztować. Wystarczy, że skorzystasz z promocji organizowanych przez konkretne firmy ubezpieczeniowe. Chcąc zmniejszyć wysokość składki przy zachowaniu szerokiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej, możesz:

 

- wykupić polisę przez internet – wiele firm ubezpieczeniowych premiuje internetowych klientów dodatkową zniżką

- wykupić ubezpieczenie OC w pakiecie z innymi polisami – i w ten sposób można uzyskać dodatkowy rabat na składkę.

 

Warto także systematycznie śledzić inne promocje, korzystając np. z serwisu internetowego AleRabat.com. Wystarczy pobrać aktualne kody rabatowe i wykorzystać je podczas zdalnego "podpisywania" umowy – dzięki temu można uzyskać dodatkowe zniżki, zmniejszając wysokość składki nawet do kilkudziesięciu procent.

 

Materiał sponsorowany

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie