Wyższe kary dla piratów drogowych

Prezydent podpisał właśnie nowelizacje ustawy wprowadzającą wyższe kary dla piratów drogowych.
Wyższe kary dla piratów drogowych
zdj.: policja.pl
08.05.2017
Michał Trocki

Według nowelizacji, kierowca, który w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego spowodował wypadek ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszkodzeniem ciała, trafiałby do więzienia minimum na 2 lata (obecnie jest to co najmniej 9 miesięcy). Kara nie będzie mogła być zasądzona w zawieszeniu. Oznacza to, że pijany kierowca po spowodowaniu wypadku na pewno trafi do więzienia.


Ucieczka przed policją zagrożona będzie karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (obecnie jest wykroczeniem, za które grozi grzywna i kara do 30 dni aresztu). Dodatkowo kierowca, który nie zatrzyma się do kontroli automatycznie zostanie ukarany zakazem prowadzenia pojazdów.


Jeżeli kierujący wsiądzie za kółko mimo orzeczonego przez sąd zakazu, trafi do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Obecnie grozi za to kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Kierowca, który prowadziłby pojazd mimo wydania decyzji administracyjnej (czyli po przekroczeniu dozwolonej ilości punktów czy odebraniu prawa jazdy przez policję na 3 miesiące) o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. W tej chwili za to wykroczenie grozi jedynie mandat.


Większość zmian wejdzie w życie za 14 dni.

 

 

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie