Toyota Prius Plug-in Hybrid otrzymała tytuł World Green Car of the Year 2017

Toyota Prius Plug-in Hybrid otrzymała tytuł World Green Car of the Year 2017
Fot. Toyota
13.04.2017
Źródło/Foto: Mat. prasoweToyota powtórzyła ubiegłoroczny sukces, odbierając kolejną nagrodę World Green Car of the Year. Prius Plug-in Hybrid został wybrany najlepszym ekologicznym samochodem roku – w ubiegłym roku nagrodę tę otrzymała Toyota Mirai. Wyniki konkursu ogłoszono na Salonie Samochodowym w Nowym Jorku.

Nowy Prius Plug-in Hybrid pokonał w finale Chevroleta Bolta, Teslę Model X, Hondę Clarity i Hyundaia IONIQ. W ciągu 13 lat istnienia konkursu Toyota wielokrotnie zdobywała wysokie pozycje. W 2010 roku Toyot Prius znalazła się na podium w konkursach World Car of the Year oraz World Green Car of the Year. Toyota GT86 została jednym z 3 finalistów World Car of the Year 2013. W 2009 roku jednym z 3 najlepszych samochodów na świecie została wybrana Toyota iQ, zaś w 2006 roku Toyota Harrier Hybrid trafiła do pierwszej trójki World Green Car of the Year.

Toyota Prius Plug-in Hybrid przez wielu analityków jest uważana za najbardziej wydajny model wykorzystujący silnik spalinowy. Liftback segmentu D jest napędzany układem hybrydowym nowej generacji z silnikiem benzynowym 1.8 l i elektrycznym o łącznej mocy 122 KM. Wydajniejszy napęd oraz dwukrotnie bardziej pojemna bateria trakcyjna zapewniają zasięg na samym silniku elektrycznym do 50 km. Prędkość maksymalna dostępna bez uruchomienia silnika benzynowego (EV) wynosi 135 km, co sprawia, że Prius Plug-in Hybrid może na co dzień pełnić rolę samochodu elektrycznego, jednak bez obawy o rozładowanie baterii i unieruchomienie samochodu.

 

Sprawdź też: Toyota FT-4X Concept – crossover 4x4 dla pokolenia wychowanego na klockach Lego

 

Auto zużywa średnio 1 l/100 km benzyny oraz emituje tylko 23 g/km CO2. Po wyczerpaniu energii naładowanej z zewnętrznej sieci układ hybrydowy zapewnia tę samą wydajność i oszczędność co napęd Priusa 4. generacji. Baterię trakcyjną można także doładować w czasie jazdy – w tym trybie po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów uzyskuje się poziom naładowania 80%. A to pozwala znowu przełączyć się w tryb wyłącznie elektryczny.

Wydajność nowego Priusa Plug-in Hybrid poprawiają nowe rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Panele fotowoltaiczne na dachu pozwalają wydłużyć zasięg w trybie EV do 5 km dziennie, a ponadto zasilają urządzenia elektroniczne na pokładzie auta, takie jak klimatyzacja czy system multimedialny. Działanie klimatyzacji oparte jest na pompie ciepła z wtryskiem gazu, która pozyskuje energię cieplną z otoczenia nawet przy ujemnych temperaturach powietrza. Nowatorskim rozwiązaniem zwiększającym wydajność klimatyzacji jest mechanizm S-FLOW, który ustawia odpowiednio nawiew w zależności od tego, które fotele pasażerów są zajęte.

Konkurs World Car of the Year został zorganizowany już po raz 13. W skład jury weszło 73 dziennikarzy motoryzacyjnych z 24 krajów. Do tego grona należy także polski ekspert, Maciej Pertyński.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie