Czy warto kupić auto na raty z wyprzedaży rocznika?

Czy warto kupić auto na raty z wyprzedaży rocznika?
28.03.2017

Polacy chcą mieć samochody, na co wskazują wyniki badania mobilności przeprowadzonego w 2016 roku na zlecenie Volkswagen Financial Services. Spośród ankietowanych, którzy samochodu nie mają, 90% odpowiedziało, że chciałoby go mieć. Dlatego, jak grzyby po deszczu, na rynku pojawiają się oferty umożliwiające zakup samochodu na kredyt z niskimi ratami. Czy kolejne oszczędności może nam dać także zakup auta z wyprzedaży rocznika?

 

Zakup samochodu na kredyt?

 

Wielu naszych rodaków zakup samochodu na kredyt traktuje jak życiową inwestycję, niemalże jak kupno domu czy mieszkania. Przy takim podejściu nie dziwią więc plany użytkowania swojego auta przez wiele lat i jeżdżenia nim dopóki się nie rozpadnie. Tacy nabywcy wybierają kredyt samochodowy z długim okresem spłaty, niekiedy maksymalny oferowany przez banki.

Stale powiększa się jednak inna grupa klientów – którzy traktują auto bardziej jak np. telefon. Można wziąć auto na raty jak w abonamencie, używać przez kilka lat i wymienić na nowe, nowoczesne i spełniające rosnące oczekiwania. Tacy klienci sięgają po inne kredyty niż „tradycjonaliści”. Oczekują – pozostając przy „telefonicznej” analogii – co miesiąc niskich rat, możliwości swobodnego korzystania z takiego auta, a po kilku latach jak najprostszej wymiany na kolejny, nowy model. Kredyty samochodowe tego typu noszą różne nazwy. W przypadku oferty Volkswagen Financial Services są to m.in. Škoda Kredyt Niskich Rat, kredyt EasyDrive w Volkswagenie, kredyt Moc Niskich Rat dla SEAT-a czy leasing konsumencki Audi Perfect Lease dla klientów prywatnych.

 

Szukając finansowania najpierw oceńmy więc, co jest dla nas istotne. Jakie są nasze oczekiwania w kwestii wysokości rat, jak ważna jest możliwość zamiany samochodu na nowy co kilka lat, a w konsekwencji jeżdżenie zawsze nowym lub prawie nowym, bezpiecznym i nowoczesnym samochodem?

 

Kiedy jest najlepszy moment na kupienie auta?

 

Wybór sposobu finansowania, czyli np. zakup samochodu na kredyt, to jeden ze sposobów na ograniczenie kosztów. Zastanówmy się jednak, czy na ponoszone przez nas koszty może też wpłynąć moment zakupu samochodu. Kiedy jest najlepszy czas na kupienie auta?

- Czy lepiej kupić auto wiosną? A może jesienią?

- Czy premiery i okresy promocji w czasie wprowadzania nowych modeli na rynek to dobry moment na zakup auta na kredyt?

- Może najlepiej kupować w czasie wielkich wydarzeń, takich jak targi motoryzacyjne w Polsce i na świecie, kiedy fanom motoryzacji wyraźnie wzrasta ciśnienie?

 

Kup samochód z wyprzedaży rocznika

 

Z pewnością warto sprawdzić ceny podczas wyprzedaży rocznikowej w salonach, czyli pod koniec roku i w czasie pierwszych miesięcy kolejnego, zwykle do końca marca. Producenci i importerzy obniżają wtedy ceny i oferują wysokie rabaty. Przykład? Wiosną 2017 roku rabat wyprzedażowy na Volkswagena Golfa wynosił 10 000 zł.

 

Szukaj wysokiej wartości

 

Pamiętajmy jednak, że zakup samochodu – na kredyt lub w innej formie finansowania – z wyprzedaży oznacza, że w dowodzie rejestracyjnym będziemy mieli wpisany wcześniejszy rocznik. Przy odsprzedaży samochodu po kilku latach, sam starszy rocznik może się przełożyć na niższą cenę, którą moglibyśmy uzyskać za takie używane auto. Dlatego ważne jest, aby wybierać marki i modele trzymające wysokie rynkowe ceny, czyli z dobrą wartością odsprzedaży (tzw. wartością rezydualną). Dzięki temu stracimy potencjalnie mniej, ponieważ zyskujemy na wysokim rabacie wyprzedażowym, a po kilku latach odsprzedajemy dobrze postrzegane na rynku i chętnie kupowane auto.

 

Materiał promocyjny

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie