Jak przygotowano Toyotę GT86 do programu "Top Gear"?

Jak przygotowano Toyotę GT86 do programu "Top Gear"?
Fot. Toyota
23.03.2017
Źródło/Foto: Mat. prasowe

Nowa Toyota GT86 została obsadzona w roli samochodu dla celebrytów w cyklu "Reasonably Fast Car" firmowanym przez "Top Gear". Żeby samochód dobrze spisał się na słynnym torze testowym Top Gear, Toyota postanowiła nieco zmodyfikować egzemplarze przeznaczone do zmagań. Przeróbki podjął się warsztat tuningowy Rogue Motorsport. Tak naprawdę, zespół mechaników przygotował 3 samochody – 2 z manualną skrzynią biegów i 1 z automatem. Pracami kierował Patrick Mortell.

Tuning trzech Toyot GT86 został tak pomyślany, żeby samochody pozostały jak najbardziej zbliżone do seryjnego modelu, ale zapewniały poziom bezpieczeństwa odpowiedni do testów torowych. Fachowcy Rogue Motorsports zamontowali klatkę bezpieczeństwa, wyścigowe fotele i pasy bezpieczeństwa a także usunęli poduszki powietrzne.

 

 

Na początek wymontowano elementy wykończenia wnętrza, które przeszkadzały w instalacji klatki bezpieczeństwa. Chodziło o to, żeby zapewnić kierowcy i pilotowi jak najwięcej miejsca w kabinie, dlatego mechanicy pozbyli się plastików, podsufitki, tylnych siedzeń, a także deski rozdzielczej i kolumny kierownicy. Miejsca, w których klatka bezpieczeństwa została przyspawana do podwozia, musiały zostać oczyszczone z lakieru i uszczelnień. Główna obręcz znalazła się nad zbiornikiem paliwa, który trzeba było czasowo usunąć przed rozpoczęciem spawania. Po zainstalowaniu klatki bezpieczeństwa deska rozdzielcza i wykończenia wnętrza wróciły na swoje miejsce, jednak w niektórych punktach wymagały modyfikacji. Przygotowanie każdego z 3 samochodów zajęło około tygodnia.

 

Sprawdź też: Druga generacja Toyoty GT86 pojawi się w 2019 roku

 

Zmodyfikowaną Toyotę GT86 dostał do testów Jack Rix, który zademonstrował jej możliwości w serii "The Reasonably Fast Car". Redaktor "Top Gear" był zachwycony sportowym coupe z Japonii. Jack docenił klasyczne połączenie napędu na tylną oś z wolnossącym silnikiem 200 KM o unikalnej budowie typu bokser, zamontowanym z przodu. Jednocześnie zwrócił uwagę, że niektórzy fani tego modelu czekają na wersję z turbodoładowaniem.

Patrick Mortell podziela entuzjazm Rixa, stwierdzając, że GT86 to samochód dla kierowców kochających szybką jazdę i radość z prowadzenia. Jest lekki, dobrze wyważony, szybko reaguje na działania kierowcy i zapewnia bardzo dobrą dynamikę. Warto też pamiętać, że rzadko spotykany w dzisiejszych czasach napęd na tylne koła to przepis na świetny samochód do driftingu, o czym świadczą chociażby sukcesy na tym polu polskiej gwiazdy motorsportu, Jakuba Przygońskiego.

Polecane wideo

Jak przygotowano Toyotę GT86 do programu "Top Gear"?
Jak przygotowano Toyotę GT86 do programu "Top Gear"? - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5
Polecane dla Ciebie